Dezynfekcja a sterylizacja – na czym polega różnica?
Kwestia dezynfekowania i czyszczenia powierzchni z groźnych wirusów i bakterii to temat niezwykle chodliwy nie tylko ze względu na trwając pandemię, ale także w związku z koniecznością przeprowadzania tych procesów w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej etc. Pomimo tego, dezynfekcja i sterylizacja to wciąż pojęcia, które w świadomości sporej liczby Polaków uważane są tożsame i mają oznaczać dekontaminację, czyli niszczenie chorobotwórczych drobnoustrojów. Tymczasem to dwa różne procesy, które poza samym przebiegiem, różnią się także efektem. Dlatego warto to powiedzieć raz jeszcze – dezynfekcja to nie sterylizacja, choć obie mają za zadanie zdezynfekować powierzchnię. Dlatego dziś przyjrzymy się obu tym procesom i sprawdzimy, który z nich jest skuteczniejszy i dlaczego.
Dezynfekcja
Najważniejszym efektem dezynfekcji jest usunięcie drobnoustrojów w formie wegetatywnej, czyli aktywnych form bakterii i wirusów. Metoda ta nie pozwala jednak na usunięcie endospor, czyli form przetrwalnikowych. Pod tym kątem skuteczność dezynfekcji jest niższa, niż sterylizacji – nie usunie bowiem endospor drobnoustrojów. Jednocześnie nie oznacza to, że zdezynfekowana powierzchnia to wylęgarnia bakterii – chorobotwórcze patogeny rozwiną się z formy przetrwalnikowej w aktywną wyłącznie w sprzyjających warunkach. W praktyce oznacza to, że zdezynfekowana powierzchnia jest na tyle bezpieczna, by można było jej dotknąć czy na niej usiąść i nie zarazić się bakterią lub wirusem. Taki poziom zabezpieczenia to jednak za mało, by mówić o pełnym bezpieczeństwie w przypadku narzędzi medycznych i kosmetycznych, dlatego dezynfekcja sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie niemożliwe jest przeprowadzenie całkowitego wyjałowienia – na klamkach, leżankach, blatach etc. Warto jednak zaznaczyć, że prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja np. nożyczek fryzjerskich lub przedmiotów kosmetycznych, które nie mają bezpośredniego kontaktu z krwią i wydzielinami, jest w stanie zredukować poziom drobnoustrojów do takiego stopnia, by nie stanowiły one żadnego zagrożenia. Urządzenia do skutecznej dezynfekcji to np. sterylizatory UV lub myjki ultradźwiękowe – ich zakup możesz sfinansować na raty lub w leasingu.
Sterylizacja
To dużo bardziej złożony proces, którego celem jest z usuniecie z powierzchni przedmiotów wszystkich drobnoustrojów, w każdej formie – zarówno aktywnej, jak i przetrwalnikowej. Jest to możliwe m.in. dzięki połączeniu wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury – i taka właśnie kombinacja wykorzystywana jest w autoklawie. Co prawda sterylizacja w autoklawie to nie jedyny sposób na wyjałowienie przedmiotów i powierzchni, jednak najłatwiejszy i najbardziej dostępny – dlatego autoklawy wciąż stanowią podstawę do przeprowadzania tego procesu. Tego typu urządzenia z powodzeniem wykorzystywane są w szeroko pojętej branży beauty (w gabinetach kosmetycznych, odnowy biologicznej, tatuażu) oraz w branży medycznej – pozwalają bowiem w szybki i maksymalnie skuteczny sposób wyjałowić przedmioty mające bezpośredni kontakt z krwią i stanowiące potencjalne źródło infekcji. Warto również pamiętać o tym, że w wyżej wymienionych gabinetach posiadanie autoklawu lub zlecanie sterylizacji firmie zewnętrznej jest uwarunkowane przepisami prawa, a ich za ich nieprzestrzeganie grozi wysoka grzywna. Podobnie, jak w przypadku urządzeń do dezynfekcji, także urządzenia do sterylizacji możesz łatwo i szybko sfinansować na raty lub w leasingu. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ.
Ciekawostka:
Czy wiesz, że....W autoklawie Enbio możesz szybko sterylizować swoje narzędzia kosmetyczne?
Dowiedz się więcej w artykule o autoklawach ENBIO.