Wczytuję dane...

KNOW HOW: jak wyposażyć salon kosmetyczny, czyli sprzęty, meble i akcesoria. Cz. III

KNOW HOW: jak wyposażyć salon kosmetyczny, czyli sprzęty, meble i akcesoria. Cz. III

Przedstawiamy kolejną część wpisu dotyczącą wyposażenia salonu kosmetycznego – ostrzegamy, będzie długo. Nie jest tajemnicą, że kompleksowe zaaranżowanie takiego miejsca wymaga sporo pracy i nie należy do najłatwiejszych, dlatego zarówno tu, jak i w dwóch poprzednich wpisach na ten temat, znajdziesz konkretne wskazówki dotyczące niezbędnych elementów wyposażenia. Dziś jedziemy z tematem dalej – przed Wami sprzęty i akcesoria, które pozwolą na zachowanie bezpieczne i higieniczne przeprowadzanie zabiegów.

Dezynfekcja i sterylizacja – o tym, jak ważne jest przestrzeganie zasad skutecznej dezynfekcji i sterylizacji nie trzeba nikogo przekonywać. Stąd tak istotne jest to, by wszystkie narzędzia, które mogły doprowadzić do przerwania ciągłości naskórka i mieć kontakt z wydzielinami ciała, poddawać sterylizacji po każdej klientce.

W związku z tym najważniejszym elementem wyposażenia salonu kosmetycznego jest autoklaw, który pozwoli przeprowadzić proces sterylizacji na miejscu, bezpośrednio w salonie kosmetycznym i zniweluje konieczność zlecania sterylizacji firmie zewnętrznej. Zasadniczo na rynku dostępnych jest wiele rodzajów autoklawów, które różnią się od siebie pojemnością, wielkością czy poziomem emitowanego hałasu. Najistotniejszą kwestią jest jednak to, że by sterylizacja była w pełni skuteczna i zapewniała maksymalne bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twoim klientkom, musi być przeprowadzona w autoklawie o klasie medycznej, czyli autoklawie klasy B. Tylko ten typ sterylizatora jest w stanie usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Warto pamiętać, że tylko ten sposób wyjaławiania jest traktowany przez sanepid jako pełna sterylizacja.

Od kilku lat do jednych z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych modeli autoklawów należą te marki Enbio, doceniane przede wszystkim za swoją niezawodność, cichą pracę i najszybszy cykl sterylizacji spośród wszystkich modeli dostępnych na rynku. Nie bez znaczenia jest także stylowe wzornictwo, które sprawia, że autoklaw z powodzeniem możesz postawić w głównej części salonu. Wszystkie modele autoklawów Enbio znajdziesz w FineFactory a ich koszt sfinansujesz w leasingu lub na raty.

Myjka ultradźwiękowa, sterylizator kulkowy czy sterylizator UV to kolejne sprzęty niezbędne w przeprowadzaniu procesu sterylizacji. Ich działanie polega na wstępnym zdezynfekowaniu użytych narzędzi i przygotowaniu ich do właściwego procesu dekontaminacji. Same w sobie usuwają większość zabrudzeń i sporą część chorobotwórczych patogenów, nie zapewniają jednak 100% skuteczności. Zakup tego typu urządzeń znacznie jednak przyspiesza cały proces sterylizacji i jest skuteczniejszy, niż np. ręczne czyszczenie narzędzi.

Szafka na narzędzia – niezbędna do przechowywania wysterylizowanych pakietów przed ich ponownym użyciem. Ta kwestia również jest uregulowana prawnie, o czym więcej przeczytasz tu. Pamiętaj, że wszystkie urządzenia i sprzęty opisywane w tym artykule znajdziesz i sfinansujesz w FineFactory – w leasingu lub na raty.