Czym zastąpić autoklaw? Cz.II
Powracamy z tematem, który – jak widzimy po statystykach – mocno Was zaintrygował. Czym zastąpić autoklaw i czy w ogóle jest sens? W poprzedniej części tego wpisu pisaliśmy o tym czy posiadanie autoklawu jest koniecznie oraz przed czym właściwie chroni to urządzenie. Jeśli macie ochotę do niego wrócić -> zapraszamy TUTAJ. Dziś jednak rozwiejemy wszelkie wątpliwości co do tego czy można zastąpić autoklaw, i jeśli tak – to czym.
Urządzenia do sterylizacji – alternatywa dla autoklawu?
Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń określanych jako sterylizatory i służące do oczyszczania narzędzi kosmetycznych ze znajdujących się na nich patogenów i drobnoustroju. Jednym z najpopularniejszych jest sterylizator UV, którego działanie opiera się na dezynfekcji światłem ultrafioletowym o bakteriobójczym działaniu. Podczas emitowania krótkofalowego promieniowania w sterylizatorze UV, zachodzi proces tworzenia dimerów tyminy oraz zmiany kwasów nukleinowych, co tłumacząc na bardziej zrozumiały język – uszkadza DNA patogenów. I chociaż brzmi to kusząco, to warto wiedzieć, że sterylizacja światłem UV oddziałuje wyłącznie na formy wegetatywne oraz nieaktywne drobnoustroje. Nie zwalcza zatem form przetrwalnikowych wirusów, bakterii i grzybów, a one także stanowią ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Czy zatem warto postawić na sterylizator UV? Warto – tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się bowiem do wstępnej dezynfekcji i eliminowania drobnoustrojów w powietrzu i na powierzchniach płaskich. Najwyższej jakości sterylizatory UV znajdziesz w finefactory.pl i sfinansujesz w leasingu lub na raty.
Kolejnym urządzeniem, które mogłoby stanowić alternatywę dla autoklawu jest myjka ultradźwiękowa, wykorzystująca drgania o wysokiej częstotliwości w obrębie cieczy wypełniającej zbiornik urządzenia. Nierzadko w roli cieczy występują specjalistyczne płyny dezynfekujące wspomagające czyszczenie i usuwanie zabrudzeń z powierzchni urządzeń. Warto wspomnieć, że zachodzące w komorze urządzenia zjawisko kawitacji wykazuje nie tylko wyjątkowo intensywne działanie czyszczące, ale jest także delikatne, co niweluje ryzyko uszkodzenia narzędzi, nawet tych o skomplikowanej budowie. Co istotne – myjki ultradźwiękowe nie są przeznaczone do sterylizacji narzędzi. Ich zadaniem jest dokładne oczyszczenie oraz zdezynfekowanie narzędzi, jednak w przypadku gdy podczas zabiegu doszło do przerwania ciągłości naskórka lub kontaktu z płynami ustrojowymi, narzędzia należy wysterylizować w autoklawie. Myjki ultradźwiękowe sprawdzą się jednak świetnie jako urządzenie do wstępnej dezynfekcji przed umieszczeniem narzędzi w autoklawie. Pamiętaj także, że ich koszt możesz sfinansować w leasingu lub na raty.
Ostatnim urządzeniem, które brane jest pod uwagę jako alternatywa dla autoklawu są sterylizatory kulkowe. Zasada jego działania jest prosta – to niewielkie urządzenie, którego komora wypełniona jest szklanymi kulkami. Podczas procesu sterylizacji kulki zostają podgrzane do około 240 Celsjusza, zaś sama sterylizacja zachodzi na skutek powolnego oddawania ciepła z kulek na zewnątrz. Narzędzia umieszcza się w komorze po uprzednim podgrzaniu. Mimo nazwy sugerującej, że proces zachodzący wewnątrz komory pozwoli na usunięcie wszystkich wirusów, grzybów, bakterii i ich form przetrwalnikowych, w rzeczywistości skuteczność urządzenia w tym zakresie jest niewielka. Jednocześnie, podobnie, jak w przypadku dwóch poprzednich przykładów, sterylizator kulkowy świetnie sprawdzi się podczas dezynfekcji przyrządów niewymagających sterylizacji. Koszt urządzenia nie jest wygórowany i sfinansujesz go zarówno w leasingu, jak i na raty.
Czy zatem da się zastąpić autoklaw?
Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie nie. Autoklawy to jedyne urządzenia na rynku, które są w stanie tak skutecznie(niemal 100%) wyjałowić narzędzia każdego typu i pozbawić ich chorobotwórczych patogenów oraz ich form przetrwalnikowych. Warto także pamiętać, że chodzi tu wyłącznie o autoklawy medyczne klasy B, posiadające certyfikat urządzeń medycznych oraz spełniające normy sanepidu. Do tego typu urządzeń należą np. wszystkie autoklawy Enbio, które dostępne są na naszej stronie i których koszt sfinansujesz w leasingu lub na raty.