Sterylizacja w salonie tatuażu – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Pisząc o autoklawach i sterylizacji najczęściej przytaczamy salony fryzjerskie, kosmetyczne i podologiczne. Jednak grupa, która zobowiązana jest do sterylizacji wykorzystywanych do zabiegów narzędzi jest znacznie większa i znajdują się w niej także studia tatuażu. I to właśnie im przyjrzymy się dziś przede wszystkim, nie od dziś wiadomo bowiem, że bezpieczeństwo jest priorytetem zwłaszcza w miejscach, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek.
Zabezpieczanie maszynki do tatuażu
Zarówno maszynka do tatuażu, jak i każdy inny przyrząd wykorzystywany podczas tatuowania powinny być odpowiednio zabezpieczone a także każdorazowo czyszczone i dezynfekowane po sesji. Z tego względu niezwykle ważne jest stworzenie fizycznej bariery chroniącej przed krwią i płynami ustrojowymi mogącymi zabrudzić je podczas zabiegu. W większości przypadków stosuje się klasyczne woreczki na maszynkę, a także pokrowce zabezpieczające przewód, rurę czy gryf. Te zabezpieczenia, choć skuteczne, nie zwalniają jednak z konieczności dezynfekcji, a najlepiej sterylizacji – która pozwala na pozbycie się zarówno czynnych, jak i przetrwalnikowych form drobnoustrojów. Jedną z opcji jest stosowanie jednorazowych rur i uchwytów, drugą zaś – zainwestowanie w wysokiej klasy autoklaw, który szybko i skutecznie wyjałowi wszystkie narzędzia. Wśród dostępnych na rynku autoklawów o klasie urządzeń medycznych są obecnie autoklawy marki Enbio, w których pojedynczy proces sterylizacji wynosi zaledwie 7 minut. Kompaktowe wymiary, minimalistyczny design i głęboka czerń obudowy sprawiają, że będzie stanowił godne uzupełnienie w każdym studiu tatuażu.
Sterylizowanie w autoklawie – o czym warto pamiętać
Wyjaławianie narzędzi w autoklawie to obecnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się wszystkich chorobotwórczych drobnoustrojów, także tych odpowiadających za takie choroby jak wzw B cz AIDS. Należy jednak pamiętać, że pełną skuteczność oferują wyłącznie modele posiadające najwyższą klasę B i zarejestrowane jako urządzenia medyczne. Tylko ten typ autoklawów spełnia wszystkie wymogi sanepidu i gwarantuje pełne bezpieczeństwo – a o to przecież w tym wszystkim chodzi. Większość autoklawów dostępnych na rynku wymaga specjalnych warunków przechowywania, jest duża, nieporęczna i głośna – autoklawy Enbio zostały jednak tak zaprojektowane by doskonale wpasować się w charakterystyczną estetykę studia tatuażu. Warto także pamiętać o tym, że ich koszt można rozłożyć, na przykład finansując autoklawy Enbio w leasingu lub na raty.
Sterylizując narzędzia niezbędne podczas sesji należy przede wszystkim pamiętać o ich wstępnym przygotowaniu należy je dokładnie umyć, a następnie zdezynfekować za pomocą specjalistycznego środka. Nie mniej ważne jest także odpowiednie przyrządzenie pakietów, które pozwolą nie tylko na skuteczną sterylizację, ale także zabezpieczą jałowe narzędzia przed zabrudzeniami i kurzem do czasu następnego użycia. Jeśli chcecie dowiedzieć się na ten temat więcej, zajrzyjcie TUTAJ. Pisaliśmy o tym, czym różnią się od siebie torebki do sterylizacji i rękawy oraz które z nich warto wybać.