Rękawy czy torebki do sterylizacji – które wybrać?
Dobrze funkcjonujący gabinet kosmetyczny, fryzjerski czy podologiczny to nie tylko usługi na najwyższym poziomie i wykwalifikowana kadra, ale także maksymalne bezpieczeństwo – zarówno klientów, jak i pracowników. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie wszelkich procedur chroniących przed potencjalnym zagrożeniem ze strony chorobotwórczych drobnoustrojów – dezynfekowanie powierzchni, używanie jednorazowych przyrządów i przede wszystkim – odpowiednio przeprowadzona sterylizacja. Największe znaczenie ma zwłaszcza ostatnia kwestia, jako jedyna bowiem pozwala pozbyć się wszelkich patogennych form, także tych przetrwalnikowych. Jednak, by cały proces przebiegł pomyślnie i zgodnie ze sztuką, niezbędny jest nie tylko dobrej jakości i odpowiedniej klasy autoklaw, ale także szereg dodatkowych akcesoriów umożliwiających pełne wyjałowienie narzędzi. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej torebkom i rękawom do sterylizacji, bez których trudno sterylizacja nie byłaby możliwa oraz sprawdzimy, które z tych rozwiązań jest lepsze i dlaczego.
Rękawy do sterylizacji
Rękawy do sterylizacji to rozwiązanie, które umożliwia samodzielne dopasowania długości pakietu do potrzeb, tak by zmieściły się w nich także dłuższe narzędzia. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pozwala precyzyjnie dobrać długość rękawa do wymiaru sterylizowanych przyrządów – niezależnie od tego czy wyjaławiasz sondy, obcęgi, frezy czy nożyczki. Najczęściej nawijane na grube rolki są także wyjątkowo wydajne, w sklepach i hurtowniach z asortymentem medycznym i kosmetycznym najczęściej można je spotkać w szerokościach 5 i 10 cm. Jest jednak haczyk – decydując się na korzystanie z rękawów do sterylizacji warto pamiętać o konieczności zakupu zgrzewarki, która pozwoli odpowiednio zabezpieczyć cały pakiet. Należy także zwrócić szczególną uwagę na sam proces zgrzewania – w klejonym pasku nie mogą bowiem pojawić się pęcherzyki powietrza. Nieumiejętne zgrzewanie pakietów grozi rozszczelnieniem wewnątrz komory autoklawu i w efekcie – niewyjałowionymi narzędziami. Warto także pamiętać o tym, że samodzielne przygotowywanie pakietów, wycinanie ich i zgrzewanie jest stosunkowo pracochłonne – nie sprawdzi się zatem w gabinetach i salonach, w których panuje duży ruch.
Torebki do sterylizacji
Torebki do sterylizacji działają dokładnie na tej samej zasadzie, co rękawy do sterylizacji z tą różnicą, że są przygotowane do natychmiastowego użycia. Odpowiednio wycięte i profesjonalnie zgrzane – jedyne, co musisz zrobić to włożyć narzędzia, zakleić pakiet i już. Torebki do sterylizacji dostępne są w wielu rozmiarach i wariantach, co pozwala na precyzyjne dopasowanie ich wielkości do rozmiaru przyrządów. Ich podstawową zaletą jest jednak fakt, że pozwalają na bardzo szybkie przygotowanie pakietu, bez konieczności zgrzewania i wycinania – to spora oszczędność czasu i wyższy komfort pracy.
Dobrej jakości torebki do sterylizacji dodatkowo wyposażone są także w specjalne wskaźniki, których zadaniem jest potwierdzenie prawidłowego przebiegu sterylizacji. Zmiana koloru umieszczonego na torebce wskaźnika to znak, że wszystkie narzędzie zostały prawidłowo wyjałowione.