Wczytuję dane...

Jaka woda do autoklawu? Cz.II

Jaka woda do autoklawu? Cz.II

Przed Wami kolejny artykuł, w którym poruszamy temat wody do autoklawu – temat, który wbrew pozorom jest niezwykle istotny w kontekście prawidłowego i bezawaryjnego działania autoklawu. W poprzednim wpisie z tej serii, który znajdziecie tutaj, pisaliśmy jaką właściwie wodę do autoklawu należy uznać za dobrą i czym skutkuje korzystanie z wody o nieodpowiednich parametrach. Dziś z kolei przyjrzymy się bliżej dwóm rodzajom wody oraz sprawdzimy dodatkowe opcje jej uzdatniania.

 

Woda destylowana czy demineralizowana – jaka jest różnica, i której z nich używać w autoklawie?

 

Jak już wspomnieliśmy, woda wykorzystywana w autoklawach powinna być całkowicie pozbawiona rozpuszczalnych związków chemicznych, których poziom powinien wynosić maksymalnie 10 microsiemensów. Z tego względu, przed użyciem powinna być odpowiednio przygotowana – do wyboru jest zakup wody z pewnego źródła lub samodzielne jej przygotowanie, tym jednak zajmiemy się w dalszej części wpisu.

 

Żeby udzielić odpowiedzi na to pytanie warto na początek przyjrzeć się różnicą pomiędzy oba rodzajami wody. Woda destylowana powstaje w procesie destylacji, polegającym na doprowadzeniu jej do stanu wrzenia i odparowania, a następnie skondensowania w chłodnicy ponownie do stanu ciekłego. Dzięki temu z wody usunięte zostają związki mineralne i większość zanieczyszczeń, jednak podczas destylacji mogą dostać się do niej zanieczyszczenia lotne.

 

Woda demineralizowana powstaje na dwa sposoby: w procesie odwróconej osmozy lub dzięki przepuszczaniu cieczy przez odpowiednie filtry, np. żywiczne. W jednym i z drugim przypadku powstaje produkt całkowicie pozbawiony nie tylko soli mineralnych, ale także wszelkich zanieczyszczeń i bakterii.

 

Z tego względu, woda demineralizowana jest znacznie czystsza, niż woda destylowana i to właśnie ona jest rekomendowana do użycia w autoklawach. Wodę destylowaną powinno się wykorzystywać wyłącznie wówczas, gdy posiada mniej, niż 10 microsiemensów.

 

Skąd wziąć wodę demineralizowaną i destylowaną?

 

Jak wspomnieliśmy wyżej wodę do autoklawu można kupić – np. bezpośrednio w rozlewni. Możliwe jest jednak także samodzielne uzyskanie wody destylowanej za pomocą specjalistycznych destylarek uzdatniających wodę. Koszt poszczególnych modeli waha się w zależności od producenta i pojemności, wszystkie jednak pozwalają uzyskać wysokiej jakości wodę destylowaną bezpośrednio w gabinecie lub salonie. Pamiętaj, że ich koszt możesz także sfinansować w leasingu lub na raty.

 

Innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym uzyskać doskonałą jakość wody, bez konieczności destylacji lub kupowania, jest wykorzystanie autoklawów ENBIO wyposażonych w specjalny filtr Magic Filter. To urządzenie pozwalający na wykonanie kilkudziesięciu cykli sterylizacji, przy wykorzystaniu jednego zbiornika wody – po skończonym procesie filtr Magic Filter wykorzystuje skropliny i ponownie ją demineralizuje. Całość pozwala na zasilanie autoklawu Enbio w systemie obiegu zewnętrznego znaczne obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem i uzdatnianiem wody. Enbio Magic Filter wypełniony jest żywicą jonowymienną, zapewniającą pełną skuteczność w zakresie oczyszczania z wody z minerałów, bakterii i zanieczyszczeń, a stopień jej zużycia pokazuje zmiana koloru żywicy z niebieskiej na bursztynową. Zarówno Autoklawy Enbio, destylarki oraz Enbio Magic Filter znajdziesz na w finefactory.pl i sfinansujesz w leasingu lub na raty.