Czy sterylizacja i dezynfekcja to to samo?
Sterylizacja i dezynfekcja - chociaż w potocznym rozumowaniu oba te terminy często stosowane są wymiennie, w praktyce to dwa, zupełnie różne procesy. I chociaż w kwestii semantyki można by było przymknąć na to oko, to już w przypadku działania i skuteczności już nie. Szczególnie w miejscach, w których ich rezultat ma znacznie – w gabinetach lekarskich, stomatologicznych, studiach fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu – słowem wszędzie tam, gdzie podczas zabiegu może dojść do przerwania ciągłości tkanek lub kontaktu z wydzielinami ciała. Każde z nich niesie bowiem za sobą ryzyko przeniesienia i zakażenia innych klientów czy pacjentów chorobotwórczymi drobnoustrojami, które znajdują się w krwi, pocie, ślinie czy na naskórku. Dezynfekcja i sterylizacja to procedury mające na celu zminimalizowanie tego ryzyka oraz jego zupełnie wyeliminowanie. Jednak... czym właściwie się różnią i na czym polegają?
Dezynfekcja
Zacznijmy od dezynfekcji – to procedura, która ma na celu usunięcie aktywnych form bakterii i wirusów, ale nie jest skuteczna przeciwko sporom, czyli formom przetrwalnikowym. Choć zdezynfekowana powierzchnia nie jest wolna od wszystkich mikroorganizmów, redukuje ich liczbę do poziomu bezpiecznego dla zdrowia. W praktyce oznacza to, że zdezynfekowany materiał nie jest w pełni jałowy, jednak znajdujące się na nim mikroorganizmy nie stanowią zagrożenia. W przeciwieństwie do sterylizacji, dezynfekcji poddaje się zatem przede wszystkim przedmioty oraz powierzchnie użytkowe - tam, gdzie całkowite wyjałowienie nie jest możliwe lub nie jest konieczne. Dotyczy to klamek, leżanek, blatów, a także narzędzi fryzjerskich i kosmetycznych, które nie mają bezpośredniego kontaktu z krwią i wydzielinami. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku narzędzi fryzjerskich i kosmetycznych, które mają kontakt z krwią lub wydzielinami, dezynfekcja jest koniecznym etapem poprzedzającym wykonane właściwej sterylizacji.
Najczęściej do dezynfekcji dużych powierzchni, takich jak wymienione wyżej blaty, leżanki, klamki czy meble używa się specjalistycznych płynów zawierających odpowiednie stężenie substancji bakterio, wiruso i grzybobójczych. W przypadku narzędzi z kolei, do najczęściej stosowanych urządzeń należą przede wszystkim sterylizatory UV lub myjki ultradźwiękowe. Są one skuteczne w redukowaniu drobnoustrojów na narzędziach i powierzchniach, choć nie zapewniają pełnego wyjałowienia. Zarówno sterylizatory UV, jak i myjki ultradźwiękowe znajdziesz w FineFactory i sfinansujesz w leasingu lub na raty.
Sterylizacja
Sterylizacja jest procesem bardziej złożonym – jej podstawowym celem jest wyjałowienie sterylizowanego materiału, czyli usunięcie z jego powierzchni wszystkich form mikroorganizmów, zarówno aktywnych, jak i przetrwalnikowych. Najczęściej stosowaną formą wyjaławiania jest metoda wykorzystująca nasyconą parę wodną pod ciśnieniem – w ten sposób działają wszystkie autoklawy medyczne. Czynnikiem sterylizującym jest w tym przypadku podgrzana do wysokiej temperatury para wodna, która przy odpowiednim ciśnieniu oraz w próżni, pozwala na zniszczenie białek wszystkich mikroorganizmów, całkowicie je niszcząc.
Sterylizacja jest zatem niezbędna w miejscach, gdzie wymagane jest kompleksowe wyjałowienie narzędzi i powierzchni, np. w branży medycznej, kosmetycznej i tatuażu – wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu narzędzi z krwią i płynami ustrojowymi. Warto przy tym wspomnieć, że jedynym urządzeniem, gwarantującym pełną skuteczność sterylizacji wszystkich narzędzi, także tych o budowie złożonej i kapilarnej, są autoklawy klasy B – zwane także autoklawami medycznymi. Wbrew pozorom sprawdzą się jednak nie tylko w gabinetach medycznych, ale także wspomnianych już gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, barberskich czy tatuażu.
Przykładem autoklawu klasy medycznej są autoklawy Enbio – które pozwalają na przeprowadzenie skuteczne sterylizacji każdego typu narzędzi, a ponad to oferują najszybszy czas sterylizacji oraz najcichsze działanie. Sterylizatory Enbio, w tym przeznaczony dla branży beauty Enbio S 4 Beauty Edition znajdziesz w FineFactory i sfinansujesz w leasingu lub na raty.