Wczytuję dane...

Archiwizacja danych ze sterylizacji – co warto o niej wiedzieć?

Archiwizacja danych ze sterylizacji – co warto o niej wiedzieć?

O tym, że sterylizacja narzędzi medycznych i kosmetycznych to obowiązek wynikający z przepisów prawa wiedzą już chyba wszyscy. My sami napisaliśmy o tym szereg artykułów, które znaleźć można na naszym blogu. Jednak sam fakt, że przeprowadzamy proces nie wystarczy – równie istotne jest także to w jaki sposób poprowadzony jest ciąg sterylizacyjny (więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ) oraz dane dotyczące przebiegu całego procesu. I to właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule – zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie dane dotyczące przeprowadzonych sterylizacji należy zarchiwizować na okres nie krótszy, niż 10 lat. A także dołączyć do protokołu sterylizacji i okazać podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Jak to wygląda w praktyce?

Archiwizacja danych – co powinno się w nich znaleźć

Zanim przejdziemy do sposobów pozyskiwania danych z procesów sterylizacji, warto wiedzieć, co konkretnie brane jest pod uwagę podczas kontroli i jakie parametry powinny znaleźć się w protokołach. Dane z przebiegu każdej sterylizacji powinny zawierać datę, temperaturę, numer cyklu (program, czas trwania), parametry takie jak ciśnienie i temperaturę oraz wyniki kontroli wsadu. Należy jednak pamiętać, że podczas kontroli konieczne będzie także okazanie przeprowadzanych okresowo testów kontrolnych (np. Sporal A), a obowiązek ich przechowywania wynosi 5 lat.

Archiwizacja danych ze sterylizacji w praktyce

Pod kątem archiwizacji procesów sterylizacji na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów autoklawów – z drukarką, bez drukarki oraz z drukarką oraz wejściem USB. W przypadku zakupu autoklawu bez drukarki oraz wejścia USB konieczne jest każdorazowe zapisywanie danych dotyczących pracy urządzenia w specjalnym zeszycie sterylizacji. Niektóre modele autoklawów medycznych pozwalają na podłączenie urządzenia zewnętrznego – jest to alternatywa dla ręcznego sporządzania raportów. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zakup autoklawu medycznego z wbudowaną drukarką lub złączem USB, które pozwalają znacznie uprościć cały proces i w pełni go zautomatyzować.

W przypadku autoklawów wyposażonych w drukarkę, po skończonym procesie sterylizacji, urządzenie drukuje raport ze wszystkimi niezbędnymi danymi, takimi jak data, godzina rozpoczęcia i zakończenia procesu, rodzaj i typ wybranego programu, a także najważniejsze parametry takie jak ciśnienie czy temperatura. Jednocześnie sam wydruk stanowi potwierdzenie przeprowadzenia procesu sterylizacji – należy go w wkleić do zeszytu sterylizacji oraz okazać podczas kontroli. Warto jednak wiedzieć, że wydruki z czasem blakną, dlatego warto je profilaktycznie skanować – jak wspomnieliśmy na początku, prawo nakazuje przechowywać je przez 10 lat.

Obecnie najbardziej zaawansowanym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup autoklawu wyposażonego w wejście USB, który pozwala archiwizować dane ze sterylizacji na nośnikach pamięci. Każdorazowo po przeprowadzeniu procesu istotne parametry zapisywane są na dysku urządzenia, skąd w prosty sposób można kopiować je i przenosić, np. do chmury, na pendrive, czy odpowiedniego pliku na komputerze. Cyfrowa archiwizacja danych to zdecydowanie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób archiwizacji danych- autoklawy wyposażone w funkcję znajdziesz na Finefactory.pl oraz sfinansujesz w leasingu lub na raty.