Wczytuję dane...

Myjka ultradźwiękowa – sprawdź dlaczego potrzebujesz jej w swoim salonie!

Myjka ultradźwiękowa – sprawdź dlaczego potrzebujesz jej w swoim salonie!

Myjki ultradźwiękowe to jeden z tych elementów wyposażenia gabinetu kosmetycznego, bez którego trudno wyobrazić sobie jego sprawne funkcjonowanie. Efektywniejsza, szybsza i dokładniejsza niż tradycyjne mycie, pozwala bowiem znacznie skrócić czas dezynfekcji narzędzi – zarówno tych, których użycie nie powoduje przerwania ciągłości naskórka, jaki i tych, dla których dezynfekcja jest wstępem do sterylizacji.

Ultradźwięki – jak to działa?

Zasada działania myjek ultradźwiękowych jest prosta – wewnątrz urządzenia umieszczone są przetworniki, emitujące dźwięki o częstotliwości powyżej 20kHz, co z kolei wprawia w ruch płyn umieszczony wewnątrz komory myjki. W wyniku natężenia dźwięku, ciśnienie staje się ujemne co sprzyja powstawaniu mikroskopijnych pęcherzyków, które implodują w kontakcie z falami dźwiękowymi. Brzmi skomplikowanie? Być może – w praktyce jednak polega to na tym, że w cieczy dezynfekującej powstają tysiące maleńkich pęcherzyków, które w procesie kawitacji wybuchają (implodują). W efekcie takiego mikrowybuchu następują szybkie, lokalne zmiany ciśnienia – niezawodne w odrywaniu cząsteczek zanieczyszczeń z powierzchni umieszonych w komorze narzędzi. Bo choć same pęcherzyki są maleńkie i wszystko dzieje się bardzo szybko, to jednak całemu procesowi towarzyszy uwolnienie dużej ilości energii, dzięki czemu możliwe jest doczyszczenie i także niewielkich szczelin i zakamarków. Skuteczność myjki ultradźwiękowej można zwiększyć dodając do roztworu znajdującego się w wanience specjalny płyn dezynfekujący – dzięki temu narzędzia i przybory kosmetyczne nie tylko zostaną kompleksowo wyczyszczone, ale także wstępnie odkażone z drobnoustrojów.

Zaletą myjek ultradźwiękowych jest przede wszystkim fakt, że ich działanie jest wyjątkowo delikatne – ten sposób czyszczenia nie powoduje bowiem zarysowania ani uszkodzenia powierzchni. Są także niezastąpione w przypadku mycia przyrządów o porowatej strukturze, takich jak np. frezy czy pilniki.

Myjka ultradźwiękowa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu myjki ultradźwiękowej jest przede wszystkim moc urządzenia – im wyższa, tym większa będzie siła czyszczenia. Jednocześnie parametr ten należy zestawić z częstotliwością, która odpowiada za precyzję czyszczenia. W przypadku myjek ultradźwiękowych oba te parametry są od siebie silnie zależne: im większa moc myjki, tym niższa częstotliwość – tego typu urządzenia sprawdzą się przede wszystkim w przypadku czyszczenia mocno zanieczyszczonych przyrządów. Analogicznie, jeśli zależy nam przede wszystkim na precyzji działania, warto wybrać myjkę o wyższej częstotliwości i niższej mocy, by zyskać pewność, że narzędzia są doskonale doczyszczone. Warto także pamiętać o tym, że myjki kosmetyczne to urządzenia specjalnego przeznaczenia, dlatego należy kupować je w sklepach z profesjonalnym asortymentem kosmetycznym. Dostępne na rynku myjki renomowanych marek pod względem ceny niewiele różnią się od przypadkowych modeli – przewyższają je natomiast jakością wykonania i skutecznością działania. Koszt markowych myjek ultradźwiękowych, podobnie jak innych urządzeń kosmetycznych można także sfinansować w leasingu lub ratach.