Wczytuję dane...

Klasy autoklawu – co oznaczają w praktyce?

Klasy autoklawu – co oznaczają w praktyce?

Od czasu wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, wszystkie wymienione wyżej podmioty zostały zobowiązane do wyposażenia gabinetów i salonów w specjalistyczne urządzenia do sterylizacji lub – jeśli to niemożliwe – w zlecanie sterylizacji firmom zewnętrznym. Ze względu na czasochłonność i niską opłacalność drugiego rozwiązania, wiele gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich zdecydowało o konieczności zakupu profesjonalnego autoklawu. Dla wszystkich, którzy stoją przed zakupem swojego urządzenia do sterylizacji przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiecie się, czym różnią się poszczególne klasy autoklawów. Warto także pamiętać, że choć koszt autoklawu wydaje się być spory, to niektóre sklepy oferują sfinansowanie go na raty lub w leasingu.

Dlaczego nie wszystkie autoklawy nadają się do gabinetów kosmetycznych i fryzjerskich?

Mimo, że autoklawy jako całość uznaje się za urządzenia do sterylizacji, czyli całkowitego usunięcia z przedmiotów zarówno patogenów, jak i ich form przetrwalnikowych, w rzeczywistości nie wszystkie modele nadają się do stosowania w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich czy medycznych. Różnice w budowie oraz w procesie sterylizacji sprawiają, że niektóre z nich wykorzystywane są wyłącznie do sterylizacji materiałów prostych, a to obniża funkcjonalność urządzenia. Dlatego tak ważne jest wybranie autoklawu precyzyjnie dopasowanego do charakteru działalności i specyfiki wykonywanych w niej zabiegów.

Klasy autoklawów

Autoklawy klasy N

Zacznijmy od autoklawów klasy N, uznawanej za podstawowe i najmniej zaawansowane urządzenie do sterylizacji. Zgodnie z prawem z 2004 roku może być wykorzystywany wyłącznie jako jednostka pomocnicza, a nie główne narzędzie do sterylizacji. Autoklawy tej klasy nie posiadają pompy próżniowej, co w praktyce oznacza, że można wyjaławiać w nich jedynie narzędzia i przyrządy o jednolitej strukturze i prostej budowie. W tego typu autoklawach nie można także sterylizować pakietów oraz wkładów wgłębionych i porowatych. Z tego względu autoklawy klasy N nie spełniają wymagań sanepidu oraz nie są kwalifikowane jako autoklawy medyczne.

Autoklawy klasy S

Autoklawy tej klasy wyposażone są w pompę próżniową, dzięki czemu wykazują większą skuteczność i funkcjonalność, niż autoklawy typu N. W tego typu urządzeniach można sterylizować zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i te bardziej skomplikowanej, z wyłączeniem przyrządów o budowie kapilarnej takich jak igły czy końcówki stomatologiczne. W autoklawach typu S możliwa jest sterylizacja narzędzi opakowanych jedno i wielokrotnie oraz bardziej masywnych narzędzi, takich jak nożyce czy uchwyty do igieł. Wspomniana już pompa próżniowa pozwala na całkowite usunięcie powietrza z komory autoklawu przed rozpoczęciem procesu sterylizacji, jednak minusem takiego urządzenia jest jednostopniowa próżnia wstępna – w efekcie taka sterylizacja wykazuje mniejszą skuteczność, niż np. w autoklawach klasy B.

Autoklawy klasy B

Najbardziej zaawansowane urządzenie do sterylizacji, pozwalające na stuprocentową dekontaminację zarówno żywych, jak i przetrwalnikowych form drobnoustrojów. Podczas procesu sterylizacji wykorzystywana jest frakcjonowana próżnia wstępna, charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością, dlatego autoklawy tej klasy spełniają wszystkie wymogi sanepidu i mogą być wykorzystywane w gabinetach medycznych i kosmetycznych - znajdują także zastosowanie w szpitalach i klinikach.  Dzięki tej technologii w autoklawach tej klasy możliwe jest sterylizowanie wszystkich typów narzędzi, także tych o skomplikowanej i kapilarnej budowie, wyrobów porowatych, masywnych a także narzędzi wąskokanałowych takich jak endoskopy.

Podsumowanie

Wszędzie tam, gdzie wykonanie zabiegu niesie za sobą kontakt z wydzielinami ciała oraz ryzyko przerwania ciągłości skóry, pojawia się ryzyko skażenia przedmiotów chorobotwórczymi drobnoustrojami. Ryzyko to może być skutecznie wyeliminowane za pomocą zachowania wszelkich zasad higieny, w tym przede wszystkim – odpowiedniej sterylizacji narzędzi i przyrządów. Pełną skuteczność procesu wyjaławiania zapewniają jednak wyłącznie autoklawy typu B, stosujące najnowocześniejszą technikę sterylizacji. Koszt autoklawów jest znaczny, dlatego warto sfinansować go za pomocą rat lub leasingu.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że....W autoklawie Enbio możesz szybko sterylizować swoje narzędzia kosmetyczne?

Dowiedz się więcej w artykule o autoklawach ENBIO.