Wczytuję dane...

Zabiegi z kwasami – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć cz.II

Zabiegi z kwasami – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć cz.II

Wracamy do Was z tematem kwasów kosmetycznych – tematem, który szczególnie teraz jest bardzo na czasie. Nie od dziś wiadomo bowiem, że jesień to szczególnie dobry moment na przeprowadzenie zabiegów z kwasami – nie tylko ze względu na optymalne warunki atmosferyczne, ale także w związku z powstałymi latem uszkodzeniami. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej kwasom kosmetycznym i ich właściwościom – sprawdzimy jak działają i jakie efekty można uzyskać. Poprzedni wpis z tej serii znajdziecie tu ->

Rodzaje kwasów wykorzystywane w kosmetologii

Zasadniczo kwasy wykorzystywane w kosmetologii zwykło się dzielić na cztery podstawowe grupy, zróżnicowane pod kątem budowy chemicznej i co za tym idzie, sposobu w jaki oddziałują na skórę twarzy.

  • AHA – alfa-hydrokwasy
  • BHA – beta-hydrokwasy
  • LHA –lipohydrokwasy
  • PHA –polihydrokwasy

 

W skład pierwszej grupy kwasów AHA zaliczają się m.in.: kwas jabłkowy, kwas szikimowy, kwas migdałowy czy kwas glikolowy. Charakterystyczną cechą kwasów z tej grupy jest fakt, że są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu bez problemu przenikają w głąb skóry, pokonując zewnętrzną warstwę naskórka i oczyszczając ją. Ich działanie jest zależne od stężenia – słabsze wykazują działanie nawilżające, większe – działanie złuszczające lub oczyszczające. Jednocześnie kwasy z tej grupy nie są w stanie pokonać bariery hydrolipidowej, dlatego ich działanie odbywa się wyłącznie w warstwie rogowej skóry. Stężenie należy dobierać w zależności od oczekiwanego efektu, powinno jednak znaleźć się w przedziale pomiędzy 5 a 20%. U kogo się sprawdzą? Głównie u osób borykających się z trądzikiem i zanieczyszczoną cerą.

Kwasy BHA, a w zasadzie kwas – do tej grupy bowiem zalicza się wyłącznie kwas salicylowy. Jego działanie jest podobne do tego, jaki wykazują kwasy z grupy AHA – również przenika przez wierzchnią warstwę skóry, oczyszczając pory. Jednocześnie kwas salicylowy wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, co sprawia, że doskonale sprawdzi się w przypadku osób borykających się z problemem trądziku. Ze względu na swoją budowę jest w stanie dotrzeć do warstwy hydrolipidowej i skutecznie oczyścić  W przypadku tego kwasu znaczenie ma nie tylko stężenie, ale także odpowiednie pH, które powinno wynosić od 3-4.

Kwas LHA to substancja będąca pochodną kwasu salicylowego, wykazującą podobne działąnie, jednak charakteryzującą się większą masę molową. Dzięki temu wolnie przenika przez naskórek i lepiej go oczyszcza. Może powodować lekkie złuszczenie skóry, jednak w przeciwieństwie do kwasów AHA nie powoduje podrażnienia i zaczerwienienia. Doskonale wspomaga regenerację skóry, usuwa zaskórniki i wygładza zmarszczki.

Kwasy PHA, ten typ kwasów pod względem działania przypominają kwasy z grupy AHA, jednak są od nich łagodniejsze. Dzięki temu, że nie powodują zaczerwienia i złuszczania skóry z powodzeniem mogą być wykorzystywane latem. Do ich głównych zalet należy przede wszystkim fakt, że wzmacniają barierę skórną, chronią skórę przed wolnymi rodnikami oraz  wzmacniają naczynia krwionośne. Do tej grupy zaliczają się kwas laktobionowy oraz glukonolakton.

Jak wynika z powyższego zestawienia, kwasy to substancje, które choć niezwykle pomocne i skuteczne w walce o piękną skórę, wymagają jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego tak ważne jest, by przeprowadzać zabiegi z kwasami w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym i przy użyciu najlepszych jakościowo. A skoro już o kosmetykach mowa – profesjonalne preparaty przeznaczone do zabiegów z kwasami znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie, że ich koszt sfinansować możecie na raty lub w leasingu.

Ciekawostka:

Czy wiesz, że....W autoklawie Enbio możesz szybko sterylizować swoje narzędzia kosmetyczne?

Dowiedz się więcej w artykule o autoklawach ENBIO.