Wczytuję dane...

Wybieramy lampę pierścieniową cz.II

Wybieramy lampę pierścieniową cz.II

Wracamy z tematem lamp pierścieniowych – modeli, które są absolutnie niezbędnymi elementami wyposażenia w przypadku fotografów, wizażystek i kosmetyczek. Jeżeli temat tego typu oświetlenia jest Wam obcy, w poprzednim wpisie (link) znajdziecie więcej na jego temat. Dość powiedzieć, że lampy pierścieniowe pozwalają równomiernie oświetlić twarz/przestrzeń/dowolny fragment, nie rzucając przy tym cienia i wydobywając głębię kolorów i wszystkie szczegóły. W poprzednim tekście skupiliśmy się na dwóch istotnych kwestiach, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupów – rodzaju zastosowanego światła oraz sposobowi mocowania. Dziś pora na kolejne, które również mają niebagatelny wpływ na komfort użytkowania lampy i w rezultacie – efekty pracy.

Moc lampy pierścieniowej

Przeglądając oferty lamp pierścieniowych z pewnością zdążyliście już zauważyć, że poszczególne, na pierwszy rzut oka takie same, modele potrafią diametralnie różnić się pomiędzy sobą pod względem ceny. Ta rozbieżność poniekąd może wynikać z jakości wykonania - wszak modele uznanych, specjalistycznych firm będą kosztowały więcej, niż randomowe lampy z podejrzanych stron. Jeśli jednak wykluczymy kupowanie na chińskich platformach sprzedażowych lub w sklepach, w których wysyłka trwa dłużej, niż 30 dni, różnica w cenie najprawdopodobniej wynika z mocy poszczególnych modeli. Rozpiętość pod tym kątem jest spora – na rynku znaleźć bowiem można modele o mocy od 3W do 65W. Poza kwestią przytoczoną wyżej, wynika to przede wszystkim z faktu, że grono użytkowników lamp pierścieniowych jest naprawdę spore – do wymienionych wyżej zawodów warto dorzucić także vlogerów, influencerów oraz miłośników dobrych selfie. Tak czy inaczej, różnice w mocy lamp pierścieniowych wynikają przede wszystkim z zapotrzebowania – w profesjonalnym studiu fotograficznym czy kosmetycznym konieczna będzie lampa o dużej mocy, podczas, gdy w mniej skoncentrowanych na szczegółach użytkownikom w zupełności wystarczą lampy o średniej mocy.

Niektóre modele wyposażone są także w technologię umożliwiającą regulację mocy, dzięki której możliwe jest dopasowywanie natężenia światła do panujących warunków lub preferencji. Lepsze modele profesjonalnych marek oferują także opcję sterowania temperaturą światła – od barwy zimnej, poprzez neutralnej, aż po ciepłą.

Średnica lampy

Wielkość lampy pierścieniowej nierozerwalnie związana jest z mocą. Im większa moc, tym większa średnica i na odwrót. I o ile rozmiar lampy pierścieniowej należy dopasować do jej przeznaczenia, o tyle warto wziąć pod uwagę kilka wynikających z tego kwestii, zwłaszcza w przypadku fotografów. Po pierwsze: z pewnością zauważyliście, że w większości profesjonalnych zdjęć wykonanych przy użyciu lampy pierścieniowej, jej światło odbija się w oku fotografowanej osoby, co pozwala na uzyskanie wyrazistego i pełnego głębi spojrzenia. W przypadku lamp o mniejszej średnicy, efekt ten będzie słabszy, co może się przełożyć na gorszy efekt końcowy. Kolejną kwestią jest fakt, że lampy o mniejszej średnicy doświetlają znacznie mniej, niż ich więksi odpowiednicy – warto przy wyborze określić docelową przestrzeń, którą zamierzamy oświetlać. Ostatnią kwestią różniącą lampy o mniejszej średnicy od tych z większą, jest fakt, że te drugie emitują bardziej miękkie i delikatne światło.

Cena

Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp pierścieniowych różniących się między sobą zarówno wszystkimi przytoczonymi wyżej aspektami, jak i ceną. W sklepach znaleźć można zarówno modele za 200 zł, jak i takie, których cena liczona jest w tysiącach. Najważniejszym etapem kupowania lampy pierścieniowej jest w zasadzie określenie do jakich celów będzie służyć – późniejsze dopasowanie parametrów to już w zasadzie formalność. Kolejnym etapem jest znalezienie sklepu oferującego najlepszą cenę lub najdogodniejsze warunki finansowania. Zdecydowanie korzystniej jest bowiem kupić lampę dobrej jakości z lepszymi parametrami i sfinansować jej zakup w leasingu lub na raty, niż zdecydować się na gorszy model o wątpliwej opinii. Tak czy inaczej, warto zawczasu zorientować się, które ze sklepów z artykułami kosmetycznymi pozwalają na finansowanie lamp pierścieniowych (i nie tylko!) na raty, dzięki czemu jednorazowy wydatek nie będzie tak odczuwalny.