Wczytuję dane...

W jaki sposób archiwizować dane przebiegu sterylizacji?

W jaki sposób archiwizować dane przebiegu sterylizacji?

Sterylizacja narzędzi medycznych i kosmetycznych to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale także kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Odpowiednio przeprowadzona sterylizacja pozwala bowiem nie tylko całkowicie usunąć z powierzchni narzędzi szkodliwe drobnoustroje, ale także wszelkie ich formy przetrwalnikowe. Całkowite wyjałowienie można osiągnąć wyłącznie za pomocą autoklawu klasy B – tylko on pozwala bowiem na sterylizację wszystkich typów narzędzi i przyrządów oraz gwarantuje pełną skuteczność. Jeśli szukasz niezawodnego autoklawu, który sfinansujesz na raty lub w leasingu, znajdziesz go TUTAJ.

 

Jednak prawidłowe przeprowadzenie procesu sterylizacji to nie tylko przygotowanie pakietów, umieszczenie ich w komorze autoklawu i wyjęcie, ale także udokumentowanie wszystkich danych z nim związanych. Nierzadko spotkać można się z opiniami, że wymogi co do archiwizacji danych ze sterylizacji różnią się w zależności od konkretnego oddziału Sanepidu. Jedne ich wymagają, podczas gdy drugie nie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji pozabiegowych to właśnie dane z przebiegu sterylizacji stanowią dowód na to, że wykorzystane narzędzia były wolne od patogenów. Analogicznie brak takiej dokumentacji sprawia, że automatycznie właściciel salonu jest na przegranej pozycji – nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że sterylizacja została przeprowadzona prawidłowo.

 

Co ważne, zgodnie z przepisami, dokumentacja sterylizacyjna powinna być przechowywana przez okres co najmniej 10 lat, niezależnie od tego czy dany oddział Sanepidu wymaga takiej archiwizacji czy nie. Dlatego w dzisiejszym tekście przyjrzymy się bliżej metodom sporządzania dokumentów potwierdzających przeprowadzoną sterylizację i sprawdzimy, jak przygotować takie dokumenty w praktyce. 

 

Jakie dane należy archiwizować?

 

Podczas każdej sterylizacji konieczne jest rejestrowanie i archiwizowanie danych takich jak data, temperatura, numer cyklu, parametry ciśnienia i temperatury oraz wyniki kontroli wsadu. Każdy proces sterylizacji powinien być poparty protokołem, w którym należy umieścić wszystkie powyższe pomiary. Warto także pamiętać o konieczności przeprowadzania regularnych testów kontrolnych,  takich jak testy Sporal A, których wyniki należy przechowywać przez okres 5 lat.

 

Archiwizacja danych – jak sięga to zabrać?

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje autoklawów, które różnią się sposobem archiwizacji danych i to w głównej mierze od modelu autoklawu zależy ostateczny sposób archiwizacji danych. Modele bez drukarki i wejścia USB wymagają ręcznego zapisywania danych i prowadzenia specjalnego zeszytu sterylizacji. Jest to uciążliwe zwłaszcza w przypadku, gdy procesy sterylizacji przeprowadzane są często.

 

Dużym ułatwieniem są autoklawy z możliwością podłączenia urządzenia zewnętrznego np. drukarki, co uniknąć ręcznego sporządzania raportów. Najwygodniejsze są jednak autoklawy z wbudowaną drukarką lub złączem USB, które automatyzują i upraszczają proces archiwizacji.

 

Autoklawy wyposażone w drukarkę automatycznie drukują raport z niezbędnymi danymi po każdym procesie sterylizacji. Wydruk taki stanowi oficjalne potwierdzenie przeprowadzenia procesu i należy go przechowywać w zeszycie sterylizacji oraz okazywać podczas kontroli. Warto jednak pamiętać o skanowaniu wydruków, aby zapobiec ich blaknięciu, które może pojawić się z czasem.

 

Autoklawy z wejściem USB umożliwiają cyfrową archiwizację danych na nośnikach pamięci. Po każdej sterylizacji, istotne parametry są zapisywane na dysku urządzenia, skąd można je łatwo kopiować i przenosić na inne nośniki. Jest to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób archiwizacji danych. W taki system wyposażone są np. autoklawy Enbio, które znajdziesz TUTAJ,  a koszt ich zakupu sfinansujesz w leasingu lub na raty.