Zgrzewarki do pakietów sterylizacyjnych – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Kwestie sterylizacji, dezynfekcji i zachowanie bariery sterylnej jeszcze nigdy nie były tak ważne jak teraz – obecna sytuacja jeszcze dobitniej pokazuje jak istotna jest higiena oraz przestrzeganie wszystkich procedur z nią związanych. Sterylizacja i dezynfekcja narzędzi stosowanych w gabinetach medycznych i kosmetyczny to nie tylko określone przepisami wytyczne.
Dlatego dziś zajmiemy się nie tyle samą sterylizacją, ale tym, co następuje bezpośrednio przed i po niej. Jak bowiem odpowiednio przygotować narzędzia do sterylizacji i jak przechowywać je po, by wciąż pozostały jałowe i pozbawione wszelkich drobnoustrojów, aż do następnego użycia?
Zgrzewarka – konieczność czy zbędny dodatek?
Proces sterylizacji rozpoczyna się dużo wcześniej, niż w momencie włożenia narzędzi do komory autoklawu. Kluczowe w całym jego przebiegu jest odpowiednie przygotowanie wsadu oraz postępowanie zgodnie z ustalonymi odgórnie standardami. Dlatego też po sprawdzeniu stanu technicznego narzędzi, rozłożeniu tych, które składają się z kilku części i dezynfekcji wybraną metodą, należy je przygotować do etapu sterylizacji. W tym celu konieczne jest dokładne osuszenie narzędzi oraz włożenie ich w pakiety ochronne, których zadaniem jest nie tylko umożliwienie właściwego przebiegu sterylizacji, ale przede wszystkim późniejsze przechowywanie jałowych narzędzi do następnego użycia. I właśnie tu do akcji wkracza zgrzewarka, która powinna być nieodłącznym elementem przygotowywania pakietów do sterylizacji. Nie tylko znacznie przyspiesza i usprawnia proces zamykania rękawów papierowo-foliowych i gotowych opakowań, ale także pozwala uzyskać pakiet zgodny z restrykcyjnymi normami.
Zgrzewarki do sterylizacji dzielą się na dwa podstawowe typy – zgrzewarki impulsowe oraz zgrzewarki rotacyjne. Zgrzewarki impulsowe to zdecydowanie najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku gabinetów medycznych oraz salonów kosmetycznych. Tego typu zgrzewarki służą przede wszystkim do zgrzewania rękawów papierowo – foliowych, choć niektóre modele oferują także możliwość zamykania gotowych opakowań. Istotny jest także fakt, że są to urządzenia o niewielkich gabarytach i sporej wydajności, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w średniej wielkości salonach kosmetycznych i gabinetach medycznych. Cena dobrej jakości zgrzewarki impulsowej to koszt około 1000 zł, jednak jej cena bardzo szybko się zwraca, a sam zakup możesz sfinansować w lesingu lub na raty.
Drugi m typem zgrzewarek są zgrzewarki rotacyjne, nazywane także rolkowymi. Ten model przeznaczony jest przede wszystkim do zgrzewania pakietów sterylizacyjnych z rękawów oraz torebek papierowo – foliowych. Do ich głównych zalet należy przede wszystkim fakt, że są wyjątkowo wydajne, dlatego najchętniej wykorzystywane są w dużych gabinetach lekarskich oraz salonach kosmetycznych. Nie bez znaczenia jest także to, że w zgrzewarkach rotacyjnych można zgrzać materiały o każdej szerokości, co znacznie ułatwia proces przygotowywania pakietów o różnych szerokościach. Zakup zgrzewarki rotacyjnej również można sfinansować na raty lub w leasingu, a ich ceny w zależności od modelu wahają się od 800 do 1500 zł.
Czy zatem zgrzewarka to konieczność? Mogłoby się wydawać, że nie – wszak na rynku dostępne są samozamykające torebki, które umożliwiają przygotowanie pakietu do sterylizacji bez użycia zgrzewarki. Jednak inwestycja w tego typu urządzenie to oszczędność czasu i pieniędzy – zamykanie pakietów przy jej użyciu jest szybsze i pewniejsze, niż w przypadku gotowych opakowań samozamykających. Co zaś tyczy się pieniędzy - rękawy do sterylizacji są znacznie tańsze, niż opakowania samozamykające, co sprawia, że koszt zakupu zgrzewarki szybko się zwraca, zwłaszcza – jeśli zdecydujesz się sfinansować go na raty lub w leasingu.