Wczytuję dane...

Irygator – dlaczego warto go używać?

Irygator – dlaczego warto go używać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to coś, po pozwala nie tylko cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, ale także zaoszczędzić długich godzin spędzonych na fotelu dentystycznym i kosztów związanych z leczeniem. Jednak wbrew pozorom sama szczoteczka do zębów nie wystarczy, by wymieść z przestrzeni międzyzębowych wszystkie próchnicotwórcze bakterie i zniwelować ich zgubny wpływ na szkliwo. Dopełnieniem codziennej higieny powinien być irygator – urządzenie wyjątkowo skuteczne i wciąż niezbyt popularne. A szkoda, tym bardziej, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, a koszt irygatora możesz sfinansować na raty lub w leasingu.

Irygator – co to właściwie jest?

Irygator, jak sama nazwa wskazuje to urządzenie służące do irygacji, czyli przepłukiwania – w tym wypadku jamy ustnej. Dzięki wykorzystaniu dużego ciśnienia i niewielkiej ilości powietrza, strumień wytwarzany przez irygator dociera do wszystkich trudnodostępnych przestrzeni i zakamarków, do których tradycyjna szczoteczka i nić dentystyczna nie dosięga. Wytwarzany przez urządzenie strumień mikrobąbelków precyzyjnie usuwa z przestrzeni międzyzębowych resztki pokarmu i bakterie, jednocześnie masując dziąsła oraz poprawiając ich ukrwienie. Wszystko to sprawia, że irygator jest doskonałą opcją dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemem krwawiących dziąseł, paradontozą lub noszą aparaty ortodontyczne oraz tych, którzy lubią mieć pewność, że ich zęby są doskonale wyczyszczone. Dowiedziono bowiem, że irygator jest w stanie usunąć 99% płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzebowych w porównaniu do tradycyjnej szczoteczki manualnej. A to z kolei przekłada się na perfekcyjnie czyste i zdrowsze zęby.

Irygatory bezprzewodowe – sprzymierzeniec w walce o piękny uśmiech

Modele bezprzewodowe to niewielkich rozmiarów urządzenia, które na pierwszy rzut oka przypominają nieco zwykła szczoteczkę soniczną. Jednak zamiast główki na ich końcu znajduje się specjalna dysza, którą uwalniany jest strumień wody pod ciśnieniem. Pojemnik na płyn oraz akumulator są wbudowane w rękojeść, co sprawia, że całe urządzenie jest bardzo kompaktowe, poręczne i nie zajmuje wiele miejsca. Standardowa pojemność zbiornika w większości irygatorów wynosi około 130 ml, co oznacza, że do dokładnego oczyszczenia jamy ustnej potrzebne będą 2-3 napełnienia. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się modele z dużo większym zbiornikiem, np. ten o pojemności 350 ml. Niewątpliwą zaletą irygatorów jest fakt, że niewielki rozmiar oraz wbudowany akumulator pozwalają na zabranie ich ze sobą praktycznie wszędzie. Modele bezprzewodowe wyposażone są też w stację ładującą, a naładowany akumulator jest w stanie wytrzymać nawet 2 tygodnie codziennego użytku. System działania irygatora bezprzewodowego jest taki sam jak w przypadku większych, mniej poręcznych i stosowanych przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych irygatorów stacjonarnych – strumień wody pod ciśnieniem dokładnie oczyszcza jamę ustną i przestrzenie międzyzębowe. Podstawową różnicę stanowi jednak cena – irygatory bezprzewodowe są tańsze od stacjonarnych, a ich koszt możesz sfinansować na raty lub w leasingu.