Kompendium wiedzy o profesjonalnych grzebieniach fryzjerskich cz.I
Grzebień – niby nic, a jednak to podstawowe narzędzie każdego fryzjera, bez którego nie mogłoby powstać nawet najprostsze cięcie i najłatwiejsza fryzura. Nie jest jednak tajemnicą, że grzebieni dostępnych na rynku jest bez liku, a każdy z nich różni się kształtem, materiałem, z jakiego został wykonany oraz przede wszystkim – przeznaczeniem. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po rodzajach i typach grzebieni fryzjerskich, który pomoże Wam usystematyzować wiedzę i raz na zawsze rozwieje wszelkie wątpliwości. Przyjrzymy się także surowcom i tym, jakie cechy powinien mieć idealny grzebień fryzjerski, by doskonale spełniać swoje zadanie. Zaczynamy!
Grzebień do użytku domowego i grzebień fryzjerski
Choć mogłoby się wydawać, że jedno i drugie narzędzie służy do tego samego, to w rzeczywistości różnica jest ogromna i nie polega wyłącznie na tym, że ten drugi często wyposażony jest w szpikulec. Podstawowym zadaniem szczotek i grzebieni używanych w domu jest bowiem rozczesanie włosów i ułatwienie ich stylizacji. Tymczasem w przypadku grzebieni fryzjerskich to zdecydowanie zbyt mało – te profesjonalne muszą bowiem nie tylko rozczesywać i układać, ale także ułatwiać ścinane i tworzenie misternych upięć. Z tego względu rodzajów grzebieni fryzjerskich jest tak wiele – każdy bowiem służy do czegoś innego.
Nie bez znaczenia jest także materiał, z jakiego wykonano grzebień fryzjerski. Podczas gdy te wykorzystywane w domu najczęściej wykonane są z plastiku (uprzednio umieszczonego w specjalnej formie), grzebienie fryzjerskie powinny być wykonane ze specjalistycznych materiałów, które nie będą niszczyć włosów. Ważny jest każdy szczegół, także tak z pozoru błahy jak drobne nierówności pomiędzy poszczególnymi ząbkami – takie pozostałości po zalewaniu formy na etapie produkcji, powodują mikrouszkodzenia struktury włosów. Dlatego grzebień fryzjerski powinien być wykonany z wysokogatunkowych surowców i z dbałością o każdy szczegół – nawet drobne niedoskonałości potrafią bowiem narobić więcej szkody, niż pożytku.
Ważną kwestią, która różni uniwersalne grzebienie przeznaczone do użytku domowego od tych, które wykorzystywane są w salonach fryzjerskich jest także fakt, że te drugie wykonane powinny być z elektrostatycznego tworzywa. Dzięki temu włosy nie elektryzują się ani nie puszą, co znacznie ułatwia pracę. Dodatkowo materiał, z którego stworzono grzebień powinien także wykazywać odporność na działanie wysokiej temperatury, przede wszystkim tej, emitowanej przez sprzęt fryzjerski. Niemniej ważna jest także możliwość wielokrotnej dezynfekcji i czyszczenia, którym grzebień powinien być poddawany po każdym kliencie. Wszystko to sprawia, że modele wykorzystywane we fryzjerstwie powinny być tak wykonane, by znieść wszystkie powyższe zabiegi. Dlatego nie warto kupować tego typu sprzętu w przypadkowych miejscach – profesjonalne sklepy ze sprzętem fryzjerskim i kosmetycznym oferują bowiem najwyższą jakość tego typu produktów. I choć ich koszt jest nieco wyższy, niż koszt grzebieni zakupionych w kiosku, to warto – zwłaszcza, że zakup grzebieni i innego sprzętu fryzjerskiego możesz sfinansować w leasingu lub za pomocą dogodnych rat.