Wczytuję dane...

Kettlebelle, czyli wszechstronny trening w zaciszu własnego domu

Kettlebelle, czyli wszechstronny trening w zaciszu własnego domu

Czy wiesz, że żeby przeprowadzić kompleksowy trening siłowy lub interwałowy, pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, zbudować masę mięśniową, poprawić wydolność i zwiększyć siłę, nie potrzebujesz wcale sztabu profesjonalistów i zaawansowanych technologicznie sprzętów? Owszem, zarówno trenerzy, jak i przyrządy ułatwiają sprawę, jednak nie są niezbędne, by osiągnąć wszystko co powyżej. Co zatem jest? Prosty i niepozorny sprzęt, o którym jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał. Kettlebelle, bo o nich mowa to świadomości sporej grupy osób okrągły zamiennik starych, poczciwych hantli – w rzeczywistości jednak to pełnoprawne narzędzie treningowe, dzięki któremu zrobisz formę, jakiej nie miałeś nigdy wcześniej, i to w zaciszu własnego domu.

Kettlebell – studium przypadku

Budowa kettlebelli nie jest skomplikowana – złośliwi twierdzą, że to po prostu bulwa z doczepioną rączką. I nie da się ukryć, że nie wyglądają zbyt imponująco. Jednak w tej prostocie tkwi siła, bowiem w przeciwieństwie do tradycyjnych hantli i ciężarków, trening z kettlebellami przebiega inaczej i aktywuje zupełnie różne grupy mięśniowe. Sam wynalazek nie jest nowy – z powodzeniem był wykorzystywany przez atletów z początku XX w. którzy zapisali się w świadomości za sprawą zdjęć w pasiastych kalesonach i z podkręconym wąsem. W rzeczywistości jednak kettlebelle znane są już pod przeszło 200 lat i pierwotnie wykorzystywane były jako kompleksowy sprzęt treningowy w szkoleniu rosyjskich żołnierzy. Już wtedy potwierdzone zostało, że treningi z kettlebellami dają wszechstronne efekty, które mogą przewyższyć te osiągane za pomocą ćwiczeń siłowych czy joggingu.

Zalety kettlebelli – sprawdź, ile możesz zyskać!

Jedną z największych zalet kettlebelli z pewnością jest to, że ich cena nie jest wygórowana, najtańsze modele kupić można już od około 120 złotych. Poszczególne modele różnią się od siebie masą, rozmiarem i przeznaczeniem, jednak niska cena sprawia, że nawet zakup kilku sztuk nie nadwyręży zbytnio budżetu. Warto także pamiętać, że zakup kettlebelli można sfinansować w ratach lub leasingu, obniżając tym samym jednorazowy koszt zakupu.

Wróćmy jednak do efektów, jakie można uzyskać dzięki treningowi z  kettlebellami. Sekret ich skuteczności tkwi w przesuniętym środku ciężkości, który sprawia, że podczas ćwiczeń zmuszeni jesteśmy nieustannie wyrównywać balans ciała. Dzięki temu do pracy zaangażowane są niemal wszystkie mięśnie, także te, o których istnieniu nie miałeś pojęcia. Dzięki wymuszaniu balansu poszczególne partie mięśniowe muszą ze sobą współpracować, tak by utrzymać ciało we właściwej pozycji, a to z kolei przekłada się na jego spójny i harmonijny rozwój. Wspomnieliśmy już, że kettlebelle występują w różnych rozmiarach i wagach – to właśnie ta różnorodność pozwala na wszechstronność i dowolność w komponowaniu treningów. Wykorzystując ciężarki o różnej masie możesz z powodzeniem przeprowadzić zarówno trening siłowy, jak i kardio – wzmacniając wydolność, siłę, motorykę, rozbudowując mięśnie i spalając zbędną tkankę tłuszczową.