Wczytuję dane...

Mroczna historia barber pole

Mroczna historia barber pole

Charakterystyczny, biało – niebiesko – czerwony słupek to obowiązkowy element każdego szanującego się barber shopu. I w zasadzie na tym można byłoby skończyć ten temat, gdyby nie to, że za tą niepozorną ozdobą, mającą w domyśle ułatwić rozpoznanie salonu barberskiego, kryje się naprawę niezła historia. Wbrew pozorom, takie zestawienie kolorów wcale nie jest przypadkowe i ma konkretną symbolikę, nawiązując do krwi, bandaży oraz żył. Zdziwieni? To jedziemy dalej!

Zacznijmy od tego, że historia tych niepozornych znaczników sięga średniowiecza, a przynajmniej ten okres jest całkiem nieźle udokumentowany. Wówczas pielęgnacją męskich bród zajmowali się cyrulicy, do których obowiązków zaliczało się nie tylko kąpanie, strzyżenie i golenie, ale także – upuszczanie krwi. Warto przy tym wiedzieć, że w tamtym okresie (a także przez kolejnych kilkaset lat), upuszczanie krwi traktowano, jako skuteczny środek leczniczy na wszystko, od kiły po zapalenie płuc. Szansa na powodzenie wynosiła mniej więcej 50% - pomoże lub nie. Tak czy inaczej, z braku lepszej alternatywy, upuszczanie krwi było jednym z popularniejszych środków leczniczych od starożytności do początku XX i, choć trudno w to uwierzyć, w niektórych przypadkach praktykuje się je do dziś. Wracając jednak do meritum – początkowo upuszczaniem krwi zajmowali się mnisi, w asyście wspomnianych już cyrulików. Ci jednak stosunkowo szybko nauczyli się w czym rzecz i zaczęli oferować tę czynność, jako jedną z usług w swoich salonach. Biorąc pod uwagę, że zarówno golenie, jak i strzyżenie najczęściej odbywało się za pomocą ostrej brzytwy, wydawało się to całkiem logiczne – nie sposób bowiem było odmówić im umiejętności w posługiwaniu się ostrym narzędziem. Z czasem salony barberskie rozszerzyły swoją działalność o zabiegi z pogranicza medycyny i stomatologii – z powodzeniem można było pozbyć się w nich bolącego zęba, nastawić kość lub zszyć paskudne skaleczenie. Co to skuteczności, konsekwencji i warunków, w jakich były one przeprowadzane – cóż, to temat na osobny artykuł. W tym kontekście kolorystyka barber pole wydaje się nabierać nowego znaczenia, podobnie jak kształt. Ten bowiem nawiązuje bezpośrednio do specjalnego kija, który spełniał funkcję gumowego wężyka zaciskanego przez pielęgniarki obecnie – miał sprawić, by żyły stały się bardziej widoczne.

W przypadku barber pole każda część ma swoją symbolikę i znaczenie – jedno z zakończeń ozdoby symbolizuje bowiem naczynia, do których zbierano upuszczoną krew. Co z nią potem robiono? Wolelibyśmy nie wiedzieć. Dalej nie jest lepiej – drugie z zakończeń to ukłon w stronę poczciwych pijawek, które w wyniku działań cyrulików, przestały być masowo wykorzystywane do upuszczania krwi.

Czas na kolory – w większość krajów Europy wciąż można spotkać barber pole posiadających wyłącznie dwa kolory: biały i czerwony. Biel, jak wspomnieliśmy na początku, miała symbolizować opatrunki, których używano do zatamowania krwawienia po flebotomii lub zabiegach chirurgicznych. Znaczenia czerwieni nie trzeba szeroko wyjaśniać – to symbol krwi, która jak podejrzewamy – lała się wówczas litrami. Niebieski kolor to stosunkowo nowy dodatek, który przywędrował zza oceanu – jasny odcień błękitu ma za zadanie nawiązywać do koloru żył.

Zasadniczo patrząc na ten niepozornie wyglądający szyld, trudno nawet przypuszczać jak intrygująca kryje się za nim historia. Jedno jest pewne – zarówno kształt, jak i kolorystyka barber pole są już kultowe i nie sposób pomylić ich z niczym innym. Szukasz idealnego barber pole, dzięki któremu Twój salon barberski będzie widoczny z daleka? Zajrzyj do oferty naszego sklepu i pamiętaj, że zakup wyposażenia barberskiego możesz sfinansować w leasingu lub na raty!