Wczytuję dane...

Stół groomerski – wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Stół groomerski – wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Jeszcze nie tak dawno, chodzenie z psem do fryzjera traktowane było jak fanaberia zwariowanego na punkcie pupila właściciela. Sytuacji bez wątpienia nie poprawiały fantazyjnie przystrzyżone zwierzęta, wśród których prym bez wątpienia wiodły pudle i yorki. Od kilku lat jednak możemy obserwować znaczny wzrost zainteresowania usługami groomerskimi, co ma swoje korzenie przede wszystkim w coraz większej świadomości właścicieli zwierząt oraz rosnącej popularności psów rasowych.  Okazuje się bowiem, że nie tylko wspomniane wyżej razy wymagają regularnych wizyt u groomera, a strzyżenie i wyrównywanie sierści przez profesjonalistę, niekoniecznie musi wiązać się z wiązaniem kitek nad oczami czy tworzeniem pomponów na ogonie. Ok, żarty na bok – prawda jest taka, że zabiegi groomerskie to nie tylko strzyżenie, ale także czyszczenie uszu, obcinanie pazurów czy profesjonalna kąpiel. I coraz częściej korzystają z nich nie tylko właściciele psów wystawowych i rasowych, ale także innych – od miłośników kundelków po amatorów bernardynów i berneńczyków. Ze względu na rosnącą popularność, jak grzyby pod deszczu zaczęły wyrastać salony groomerskie. Jednym z podstawowych elementów ich wyposażenia jest przede wszystkim stół, na którym odbywają się wszystkie zabiegi – duże zróżnicowanie wagowe i gabarytowe klientów sprawia, że musi on spełniać szereg rygorystycznych norm. I dziś o stole groomerskim właśnie – przyjrzymy się temu, jaki powinien być, by w pełni spełniał swoją rolę.

Jaki powinien być dobry stół groomerski?

Przede wszystkim warto rozwiąć wątpliwości – uniwersalny stół groomerski nie istnieje. Tak, jak różnej wielkości psy przychodzą do salonu na zabiegi, tak różną wielkość powinien mieć stół, na którym będą one wykonywane. Zasadniczo stoły groomerskie występują w dwóch podstawowych rozmiarach: L i M. Dlatego, jeśli planujesz otworzyć salon oferujący wszechstronne zabiegi dla różnych ras psów, warto rozważyć zakup kilku stołów przeznaczonych dla zwierząt różnej wielkości. Warto także pamiętać o tym, że niektóre sklepy oferują zakup stołów groomerskich na raty lub w leasingu, zmniejszając tym samym jednorazowy koszt zakupu.

Wracając do meritum - sam rozmiar ma drugorzędne znaczenie. Najważniejszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest jakość wykonania i stabilność, gwarantująca, że stół nie przewróci się nawet w przypadku bardzo niesubordynowanego klienta. Stabilny i niechybotliwy stół groomerski pozwala także na szybsze i sprawniejsze przeprowadzenie zabiegów, niwelując stres zarówno u psa, jak i u groomera. Największą popularnością cieszą się stoły groomerskie wykonane ze stali proszkowej lub aluminium, które dzięki malowaniu metodą proszkową, są stosunkowo odporne na uszkodzenia i zarysowania.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest blat – powinien być wyposażony w antypoślizgową matę, zapobiegającą ześlizgiwaniu się zwierzęcia i umożliwiającą przyjęcie mu wygodnej pozycji. Tym, co w stole groomerskim ma niebagatelne znaczenie, bez wątpienia jest ramię ze smyczą pozwalającą na przypięcie pupila i uniemożliwiającą przypadkową ucieczkę. Smycz niweluje także konieczność trzymania psa, dzięki czemu groomer ma dwie wolne ręce i może w pełni skupić się na wykonywanym zabiegu. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na samo ramię, do którego przypięta jest smycz – powinno być wyposażone w system regulacji, umożliwiający dopasowanie jego wysokości do wielkości psa.