Lampy Infrared, czyli leczenie światłem
Fototerapia zyskuje w Polsce coraz większe grono zwolenników, przede wszystkim jako alternatywa dla tradycyjnego leczenia przeciwbólowego. I nic dziwnego – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Polacy znajdują się na czwartym miejscu w Europie pod względem ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych. Na ich korzyść przemawia dostępność i niska cena oraz fakt, że w większość przypadków działają szybko i pozwalają w krótkim czasie wrócić do normalnego funkcjonowania. Jednak leki przeciwbólowe nie pozostają obojętne dla zdrowia i jak pokazują statystyki – łatwo się od nich uzależnić. Działanie większość środków przeciwbólowych jest jedynie doraźne, a to oznacza z kolei, że zwalczają jedynie ból, nie likwidując jego przyczyny. W tym kontekście fototerapia, czyli kompleksowe leczenie światłem, że swoim wszechstronnym i dobroczynnym wpływem na cały organizm pacjenta zdaje się być znacznie korzystniejszą opcją.
Lampy na podczerwień – jak działają?
Lampy Infrared wykorzystują działanie promieniowanie podczerwone, emitując fale o długości od 1200 do 1400 nm, zwane także krótkofalowym promieniowaniem. Udowodniono, że zastosowanie światła podczerwonego w tym zakresie jest nie tylko najbardziej efektywne, ale także całkowicie bezpieczne dla organizmu. Zmienione chorobowo miejsca na ciele poddaje się działaniu światła, którego fotony powodują przekrwienie tkanek. Ogrzane w ten sposób naczynia krwionośne rozszerzają się, a samo krążenie zostaje usprawnione i przyspieszone. W efekcie z tkanek usunięte zostają toksyny, zbędne produkty przemiany materii oraz substancji odpowiedzialnych za stan zapalny. Lampy na podczerwień wyposażone są w specjalistyczne filtry, za pomocą których możliwe jest emitowanie podczerwieni.
Lampy na podczerwień – jakie mają zastosowanie?
Lampy na podczerwień wykorzystywać można w wielu różnych schorzeniach, jako sposób na walkę z bólami różnego pochodzenia. Doskonale sprawdzą się jako panaceum na bolące mięśnie i stawy, ale także jako sposób na zwalczenie dolegliwości związanych z układem oddechowym i układem krążenia. W wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych i przyspieszenia metabolizmu tkanek, lampy na podczerwień doskonale sprawdzą się także jako element wspomagający rehabilitację a także… walkę z cellulitem!
Jaką lampę na podczerwień wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp kosmetycznych emitujących światło podczerwone, a ich koszt, nawet w przypadku specjalistycznych produktów, nie jest zbyt wygórowany. Niemniej, profesjonalne sklepy z artykułami kosmetycznymi i medycznymi oferują finansowanie tego typu lamp w leasingu lub na raty. Co ważne, specjalistyczne lampy tego typu świetnie sprawdzą się nie tylko w gabinetach lekarskich i kosmetycznych, ale także jako sprzęt do użytku domowego. Ich wysoka skuteczność i całkowite bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że z powodzeniem możesz używać ich w zaciszu swojego domu. Praktycznie wszystkie lampy na podczerwień wyposażone są w regulację kąta nachylenia, umożliwiające precyzyjne skierowanie wiązki światła w zmienione chorobowo miejsce. Droższe modele wyposażone są także w dodatkowy filtr emitujący światło niebieskie, którego działanie jest podobne do tego, jaki oferuje zimny kompres. Decydując się na zakup lampy typu Infrared warto także zwrócić uwagę na moc urządzenia, bowiem im wyższa, tym szybciej przebiega proces nagrzewania i tym samym skraca się czas oczekiwania na pełną sprawność. Warto także zdecydować się na lampę z wbudowanym statywem, który zwiększa zakres ruchomości lampy i pozwala na jej znacznie szersze wykorzystywanie.