Jak urządzić stylową i funkcjonalną poczekalnię? Cz.I
Recepcja i poczekalnia to jedne z najważniejszych pomieszczeń w Twoim salonie. To pierwsze miejsce, które widzi klient, są Twoją wizytówką i świadczą o poziomie oferowanych usług, niezależnie od branży. Poczekalnia pełni zatem nie tylko praktyczną funkcję, ale przede wszystkim reprezentacyjną, a warto pamiętać o tym, że szansę na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia masz tylko jedną. I chociaż inaczej projektuje się poczekalnie w gabinetach kosmetycznych, inaczej w salonach fryzjerskich a jeszcze inaczej w studiach barberskich, to istnieje kilka uniwersalnych zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas ich aranżacji.
Dobrze urządzona poczekalnia powinna być dopracowana w każdym szczególe – każdy jej element powinien być tak dopasowany, by świadczył o wysokim profesjonalizmie, doskonałej jakości wykonywanych usług i przyjaznej atmosferze, a przy tym pozwalał na komfortowe oczekiwanie na wizytę lub zabieg. Warto pamiętać także, że nierzadko poczekalnia to miejsce, w którym klienci spędzają kilkanaście lub kilkadziesiąt minut – przychodząc wcześniej lub czekając na opóźniający się niespodziewanie zabieg. Na opóźnienia często nie mamy wpływu, a przedłużające się oczekiwanie może powodować frustrację i irytację –dobrze zaaranżowana przestrzeń pozwoli chociaż częściowo zniwelować te emocje. I chociaż urządzanie poczekalni może wydawać się bardzo kosztowne, to wcale nie musi takie być – specjalistyczne sklepy z akcesoriami kosmetycznymi umożliwiają bowiem finansowanie mebli do poczekalni w ratach lub leasingu.
Krok pierwszy – stwórz odpowiednią bazę
Tyle teorii, jednak co w praktyką? Warto zacząć od bazy pod meble, czyli ścian i podłóg. Nie bez powodu w poczekalniach należących do renomowanych salonów i gabinetów niemal wszystko utrzymane jest w jasnych barwach. Jasne kolory i połyskujące powierzchnie nie tylko optycznie powiększają wnętrze, ale sprawiają także, że całość prezentuje się prestiżowo i… czystko. Jasne ściany i podłogi stanowią także doskonałą bazę pod resztę aranżacji i pozwolą Ci puścić wodze fantazji podczas wyboru mebli czy dodatków. Ta opcja sprawdzi się także, jeśli nie dysponujesz osobnym pomieszczeniem, w którym mogłabyś urządzić poczekalnię – wydzielenie części pomieszczenia za pomocą jasnych barw pozwoli wygospodarować we wnętrzu strefy o różnej funkcjonalności. Unikaj jednak śnieżnej bieli – jej zimny odcień w połączeniu z mocnym oświetleniem może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Głównym punktem w poczekalni powinna stanowić recepcja lub rejestracja. Umieszczenie jej w centralnym miejscu pozwoli klientowi dojrzeć ją już od wejścia i ułatwi przejście prosto do celu. Jednocześnie to właśnie recepcja jest tym elementem, który ze względu na swoje gabaryty najbardziej rzuca się w oczy, powinna zatem być nie tylko dobrze dopasowana do panującego w salonie klimatu, ale także prezentować się elegancko i profesjonalnie. Z tego względu recepcje najczęściej utrzymane są w minimalistycznym stylu, w stonowanych i klasycznych kolorach i o geometrycznych kształtach – wszystko to nadaje wnętrzu profesjonalny charakter. Coraz częściej w poczekalniach pojawiają się także recepcje zrobione przeszkleniami lub wykonane z łączonych materiałów – ich surowa elegancja i unikatowe wzornictwo doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu utrzymanym w każdym stylu. Warto pamiętać, że recepcja to jeden z najbardziej eksploatowanych mebli – poza stanowiskiem recepcjonistki korzysta bowiem z niego każda wchodząca do salonu osoba. Z tego względu warto szukać mebli do recepcji, które są nie tylko ładne i efektowne, ale także wykonane z wysokogatunkowych surowców. Wysoka jakość mebli do recepcji to gwarancja, że będą odporne na uszkodzenia, zarysowania i zadrapania oraz będą w doskonałym stanie służyć przez wiele lat. Ceny recepcji w renomowanych sklepach z asortymentem kosmetycznym zaczynają się już od 1400 zł – warto rozważyć także sfinansowanie ich zakupu na raty lub w leasingu.