Jak wybrać dobry fotel podologiczny?
Podologia to stosunkowo młoda gałąź medycyny, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem i diagnozowaniem chorób stóp. I choć jako taka istnieje dopiero od 2002 roku to jest to jedna z najprężniej i najszybciej rozwijających się dziedzin. Gabinety podologiczne wyrastają jak grzyby po deszczu i nic dziwnego, bowiem coraz częściej pacjenci uskarżający się na dolegliwości w obrębie stóp są kierowani przez ortopedów i dermatologów właśnie do gabinetów podologicznych. Dzisiejszy tekst dedykujemy wszystkim, którzy stoją przed decyzją o otwarciu gabinetu podologicznego oraz tym, którzy planują wprowadzić zmiany do tych już istniejący. Pod lupę weźmiemy jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy element wyposażenia, czyli fotel podologiczny. I choć na pierwszy rzut oka fotel podologiczny do złudzenia przypomina fotel kosmetyczny, to różni je naprawdę sporo – przede wszystkim fakt, że parametry i funkcję pierwszego powinny być przede wszystkim precyzyjne dopasowane do podologa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że fotel ma maksymalnie ułatwić pracę specjaliście i sprawić, by pozycja, którą przybiera podczas pracy była ergonomiczna i wygodna. Nie oznacza to jednak, że kwestia komfortu pacjenta odchodzi tu na dalszy plan, wręcz przeciwnie – dlatego tak trudno wybrać dobry fotel podologiczny. Dobry, czyli taki, który pozwoli precyzyjnie przeprowadzić zabieg pomologowi, niezależnie od fragmentu stopy i jednocześnie zapewni pacjentowi komfort i wygodę.
Parametry fotela podologicznego, czyli na co warto zwracać uwagę
Chociaż dostępne na rynku modele foteli podologicznych różnią się między sobą kształtami, rozmiarami oraz ceną, istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto kierować się przy wyborze. Poniżej zebraliśmy dla Was garść najważniejszych parametrów, które pozwolą Wam wybrać model idealnie dopasowany do oczekiwań.
Przy okazji kilka słów o cenie – w sklepach internetowych znaleźć można fotele podologiczne w cenie ok. 2500 zł, co wydaje się być całkiem kuszącą ofertą. Nie idźcie jednak tą drogą – warto wybrać model doskonałej jakości, wykonany z wysokogatunkowych surowców i spełniający surowe normy. Choć cena takich foteli jest nieco wyższa, to ich koszt można rozłożyć na raty lub sfinansować go w leasingu.
regulacja wysokości siedziska – powinna jak największy zakres, który umożliwi podologowi łatwy i wygodny dostęp do stóp, a pacjentowi przybranie komfortowej pozycji. Warto także pamiętać, że część zabiegów wymaga namoczenia stóp w specjalnym brodziku, dobrze jest zatem wybrać model, który umożliwi niskie opuszczenie siedziska.
regulacja oparcia – podobnie jak w poprzednim podpunkcie, tu również zakres powinien być dość duży, tak by umożliwiał ułożenie pacjenta w dowolnej pozycji i jednocześnie zapewnienia mu maksymalnego komfortu.
regulacja podnóżków – to istotny parametr, który umożliwia ustawienie stóp na pożądanej wysokości i znacznie ułatwia przeprowadzanie zabiegów. Warto zwrócić uwagę także na to, czy regulacja podnóżków dotyczy także boków – możliwość odsunięcia podnóżków na boki pozwala bowiem na korzystanie z brodzika bez konieczności schodzenia z fotela.
maksymalne obciążenie – warto by było jak największe, bowiem dużą grupę pacjentów podologicznych stanowią osoby ze sporą nadwagą. Większość foteli podologicznych oferuje udźwig w zakresie od 120 do 170 kg.
stabilność, trwałość i jakość wykonania – od tego z jakich surowców i z jaką dbałością o szczegóły wykonany jest fotel podologiczny zależy nie tylko jego wygląd ale także bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego warto kupić fotel i wyposażenie gabinetu w sprawdzonych sklepach oferujących sprzęt medyczny i kosmetyczny, posiadający wszelkie certyfikaty i licencje. Cena dobrych i spełniających wszystkie standardy foteli podologicznych zaczyna się od 7000 złotych, choć warto wiedzieć, że koszt ten można rozłożyć na dogodne raty lub sfinansować go w leasingu.