Kompendium wiedzy o klasach autoklawów
W czasach sprzed rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, sprawa była prosta – w wymienionych wyżej podmiotach do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi użytych podczas wykonywania zabiegów wystarczyły podstawowe narzędzia takie jak myjki ultradźwiękowe, sterylizatory UV lub kulkowe. Nowe przepisy wprowadziły jednak obowiązek sterylizacji, który ma jeden podstawowy cel - zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i osobom przeprowadzającym zabiegi oraz zapobieżenie rozprzestrzeniania się groźnych dla zdrowia chorób. Należy bowiem wiedzieć, że wszędzie tam, gdzie wykonanie zabiegu niesie za sobą kontakt z wydzielinami ciała oraz wiąże się z ryzykiem przerwania ciągłości skóry, pojawia się możliwość skażenia przedmiotów chorobotwórczymi drobnoustrojami. Stąd obowiązek sterylizacji – albo za pomocą autoklawu medycznego znajdującego się z gabinecie, albo poprzez zlecanie sterylizacji podmiotom zewnętrznych. I choć przepisy nie różnicują żadnego z powyższych sposobów, to drugi z nich z oczywistych względów jest bardziej czasochłonny i mniej opłacalny. Stąd tak wiele właścicieli salonów kosmetycznych, fryzjerskich, barberskich czy manicure decyduje się na zakup własnego autoklawu. I choć koszty autoklawów mogą wydawać się wysokie, to jednak ostatecznie jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze, niż w przypadku zlecania sterylizacji podmiotom zewnętrznym. Zwłaszcza, że w FineFactory sfinansujesz zakup autoklawu w leasingu lub na raty.
Wracając jednak do tematu -autoklaw autoklawowi nierówny – a o poziomie ich skuteczności decydują przede wszystkim to, jaką posiada klasę. Czym są klasy autoklawów i który z nich wybrać, by jednej strony zapewnić sobie i klientom maksimum bezpieczeństwa, a z drugiej – przeprowadzać sterylizację zgodnie z normami Sanepidu? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Klasy autoklawów
Autoklawy klasy N
Zaczniemy od autoklawów klasy N, które uznawane za podstawowe i najmniej zaawansowane urządzenie do sterylizacji. Zgodnie z prawem z 2004 roku ten typ autoklawu może być wykorzystywany wyłącznie jako jednostka pomocnicza w procesie sterylizacji, nie zaś jako główne i jedyne narzędzie służące wyjaławianiu. Przede wszystkim autoklawy tej klasy nie są wyposażone w pompę próżniową, co oznacza, że można wyjaławiać w nich wyłącznie narzędzia oraz przyrządy o jednolitej strukturze i prostej budowie. W autoklawach klasy N nie można także sterylizować pakietów oraz wkładów wgłębionych i porowatych. Z tego względu autoklawy klasy N nie spełniają wymagań sanepidu oraz nie są kwalifikowane jako autoklawy medyczne.
Autoklawy klasy S
Autoklawy klasy S to bardziej zaawansowane urządzenia, które wyposażone są w pompę próżniową, dzięki czemu wykazują większą skuteczność i funkcjonalność, niż autoklawy typu N. W tego typu autoklawach można zatem sterylizować zarówno urządzenia o prostej budowie, jak i te bardziej skomplikowanej, z wyłączeniem przyrządów o budowie kapilarnej takich jak igły czy końcówki stomatologiczne. W autoklawach typu S możliwa jest także sterylizacja narzędzi opakowanych jedno i wielokrotnie oraz bardziej masywnych narzędzi, takich jak nożyce czy uchwyty do igieł. Pompa próżniowa pozwala na całkowite usunięcie powietrza z komory autoklawu przed rozpoczęciem procesu sterylizacji, jednak tego typu urządzenia oferują jednostopniową próżnię wstępną, co oznacza, że efekt sterylizacji jest mniej skuteczny, niż np. w autoklawach klasy B.
Autoklawy klasy B
To obecnie najbardziej zaawansowane urządzenie do sterylizacji, pozwalające na stuprocentową dekontaminację zarówno żywych, jak i przetrwalnikowych form drobnoustrojów. Podczas procesu sterylizacji wykorzystywana jest frakcjonowana próżnia wstępna, charakteryzująca się bardzo wysoką skutecznością, dlatego autoklawy tej klasy spełniają wszystkie wymogi sanepidu i mogą być wykorzystywane w gabinetach medycznych i kosmetycznych - znajdują także zastosowanie w szpitalach i klinikach. Dzięki tej technologii w autoklawach tej klasy możliwe jest sterylizowanie wszystkich typów narzędzi, także tych o skomplikowanej i kapilarnej budowie, wyrobów porowatych, masywnych a także narzędzi wąskokanałowych takich jak endoskopy. To właśnie tę klasę posiadają wszystkie autoklawy Enbio, włącznie z najnowszym modelem Enbio S 4 Beauty Edition, zaprojektowanym specjalnie dla branży beauty. Ten typ autoklawu spełnia wszystkie wymogi Sanepidu, jednak przede wszystkim zapewnia maksimum bezpieczeństwa Tobie i Twoim klientom. Wszystkie autoklawy Enbio znajdziesz tu i sfinansujesz w leasingu lub na raty.