Wczytuję dane...

Parametry szczelności lamp - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Parametry szczelności lamp - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Z pewnością zauważyliście już, że w FineFactory sporo się pozmieniało – w naszym sklepie znajdziecie już nie tylko najlepszej jakości urządzenia medyczne i kosmetyczne, elementy wyposażenia gabinetów czy branżowy sprzęt, ale także kilka nowych kategorii, w których znajdziecie narzędzia, dekoracje do domu czy lampy. I to właśnie na nich skupimy się dziś w pierwszej kolejności – bo o wpływie dobrze dobranego oświetlenia na estetykę wnętrze nie trzeba nikogo przekonywać. Nasze lampy, podobnie jak dotychczasowe produkty z branży beauty niezmiennie sfinansujecie u nas w leasingu lub na raty – jeśli zatem któraś z nich szczególnie Was zachwyci, radzimy nie zwlekać. J

Tymczasem jednymi z najczęściej pojawiających się w kontekście lamp do salonu kosmetycznego czy fryzjerskiego wątpliwości, są parametry szczelności. Enigmatyczne określenia w specyfikacji niewiele mówią, a nie ulega wątpliwości, że lampy wykorzystywane w warunkach podwyższonej wilgotności powinny być zabezpieczone lepiej, niż te wykorzystywane we wnętrzach o standardowym poziomie wilgoci. Warto wiedzieć, że lampy, jak wszystkie inne urządzenia elektryczne, posiadają specjalne parametry, określające poziom ochrony obudowy. Klasa szczelności IP, bo to o niej mowa  to nic innego jak dwucyfrowy numer określający w jakich warunkach może być wykorzystywana lampa i gdzie można ją zamontować, by jej użytkowanie było w pełni bezpiecznie.

Dwucyfrowy stopień ochrony to czytelna informacja przed jakimi czynnikami zewnętrznymi chroni obudowa lampy. Pierwsza cyfra oznacza poziom ochrony przed ciałami stałymi takimi jak owady, pył czy dotyk lub przypadkowe uderzenie. Jest szczególnie ważny w przypadku lamp na stałe znajdujących się na zewnątrz budynku np. lamp ogrodowych czy oświetlających drzwi zewnętrzne. Druga cyfra to klasa wodoszczelności obudowy – szczególnie ważna w przypadku lamp zewnętrznych i łazienkowych.

Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po klasach szczelności lamp – znajdziecie w nim wszystkie najpopularniejsze oznaczenia oraz wyjaśnienie ich znaczenia. Dla Waszej wygody opisaliśmy w nim wszystkie klasy szczelności – dzięki czemu łatwiej Wam będzie wybrać lampy nie tylko do salonu fryzjerskiego i kosmetycznego, ale także do domu czy ogrodu.  Pamiętajcie także, że w FineFactory od teraz znajdziecie stylowe lampy wewnętrzne i zewnętrzne a ich koszt sfinansujecie w leasingu lub na raty.

Najpopularniejsze klasy szczelności IP

IP20 – lampa o tym oznaczeniu będzie odporna na większe owady (np.ćmy) oraz na dotyk. Nie nadaje się jako oświetlenie zewnętrzne – druga cyfra informuje bowiem o tym, że obudowa lampy nie jest wodoodporna. Lampy o tym parametrze najlepiej jednak sprawdzą się wewnątrz – większość lamp do salonu, jadalni czy sypialni posiada taki właśnie współczynnik szczelności.

IP21 – podobnie jak w IP 20, lampa jest odporna na dotyk i większe owady (pow. 12,5 mm) a dodatkowo będzie odporna na spadające pionowo krople, np. ze skraplającej się z sufitu pary wodnej.

IP23 – lampa o takich parametrach poza odpornością na owady i dotyk, jest także odporna na krople wody spadające pod kątem 60 stopni od pionu. Tego typu lampy najlepiej sprawdzą się jako oświetlenie ganku i drzwi wejściowych.

IP 44- oprawa oświetleniowa o takich parametrach świetnie sprawdzi się w ogrodzie bez dodatkowego zabezpieczenia. Jest także odporna na większe ciała stałe oraz znajdujące się w powietrzu pyły.

IP54 – lampy o tej klasie szczelności są całkowicie odporne na wodę oraz pył, dlatego znajdują zastosowanie zarówno jako oświetlenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne – w miejscach o dużym zapyleniu i wilgotności.

IP65 – lampa tej klasy jest odporna na silny strumień wody i pył, dlatego świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często się podlewa lub wykonuje inne prace z użyciem wody. Dzięki dodatkowej ochronie na pył, taka oprawa to dobry wybór zarówno do ogrodu, jak i np. do warsztatu czy szklarni.

IP68 – lampy o takim parametrze szczelności można zanurzyć w wodzie na głębokość maksymalnie 1 metra. Im wyższy wskaźnik, tym głębiej można zanurzyć oprawę, dlatego modele charakteryzujące się taką klasą szczelności doskonale sprawdzą się w przydomowych oczkach wodnych, przy basenach oraz wszędzie tam, gdzie panują ekstremalne warunki atmosferyczne.