Wczytuję dane...

Ciąg dekontaminacyjny i etapy procesu sterylizacji – jak to ogarnąć?

Ciąg dekontaminacyjny i etapy procesu sterylizacji – jak to ogarnąć?

Ciąg dekontaminacyjny – czym właściwie jest?

Ciąg dekontaminacyjny, zwany także sterylizacyjnym to taki sposób przygotowania poszczególnych stanowisk biorących w procesie sterylizacji, który zapewnia pełną funkcjonalność i płynne przechodzenie do następnych etapów dekontaminacji. Innymi słowy chodzi tu o optymalne rozplanowanie wszystkich stref w taki sposób, by nie przenikały się nawzajem a pozwały na realizację poszczególnych etapów sterylizacji, uniemożliwiły przenikanie patogenów pomiędzy etapami oraz gwarantowały pełnię bezpieczeństwa i higieny podczas przeprowadzania całego procesu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wymaga jednak osobnego pomieszczenia (choć bez wątpienia jest ono przydatne), a sam ciąg sterylizacyjny można urządzić właściwie w każdych warunkach. Jak to zrobić?

Ciąg sterylizacyjny – strefy krok po kroku

Krok 1

Proces sterylizacji rozpoczyna umieszczenie narzędzi po użyciu w strefie brudnej – to właśnie tu odbywa się wstępna dezynfekcja. Na tym etapie należy oczyścić narzędzia z zabrudzeń organicznych i nieorganicznych, najczęściej umieszczając je w myjce ultradźwiękowej lub specjalnej wanience do dezynfekcji. W obu tych urządzeniach wstępna dezynfekcja odbywa się za pomocą specjalnego płynu do dezynfekcji, który umieszcza się w komorze urządzenia.

Krok 2

Kolejnym krokiem po przeprowadzeniu wstępnej dezynfekcji jest wypłukanie narzędzi pod bieżącą wodą oraz wyczyszczenie ich mechanicznie np. za pomocą szczoteczki. Ten etap służy przede wszystkim do usunięcia zabrudzeń takich jak np. resztki naskórka z trudno dostępnych miejsc oraz wyczyszczenia ewentualnych zabrudzeń, które nie zostały usunięte podczas poprzedniego etapu.

Krok 3

Kolejnym krokiem po wstępnej dezynfekcji i wyczyszczeniu narzędzi jest przeprowadzenie dezynfekcji właściwej polegającej na ponownym umieszczeniu przygotowanych narzędzi w myjce ultradźwiękowej lub wanienki wypełnionych roztworem do dezynfekcji. Po wyciągnięciu należy narzędzia dokładnie wypłukać w celu usunięcia pozostałości po płynie do dezynfekcji a następnie dokładnie osuszyć. W tym celu warto wykorzystać ręczniki papierowe lub tkaniny, które nie uwalniają włókien.

Krok 4

To etap podczas którego należy przeprowadzić kontrolę narzędzi – sprawdzić, że nie uległy uszkodzeniu oraz, że nie znajdują się na nich zabrudzenia. Warto także zabezpieczyć je za pomocą specjalistycznego preparatu do konserwacji, który dodatkowo zabezpieczy narzędzia.

Krok 5

Na tym etapie czyste i zdezynfekowane narzędzia trafiają do pakietów, które możesz przygotować samodzielnie z wykorzystaniem zgrzewarki i rękawów do sterylizacji lub fabrycznie zgrzanych torebek do sterylizacji. Wyjątek stanowi sytuacja, w której narzędzia zostaną wykorzystane natychmiast po zakończeniu sterylizacji – np. w autoklawach Enbio sterylizacja narzędzi bez pakietów trwa zaledwie 7 minut w przypadku Enbio S oraz 10 minut w przypadku Enbio Pro.

Krok 6

W tym momencie narzędzia mogą już trafić do autoklawu. Obecnie najszybszy proces sterylizacji zarówno narzędzi opakowanych i nieopakowanych oferują autoklawy Enbio, które znajdziesz tu (link), a ich koszt sfinansujesz w leasingu lub na raty.

Krok 7

Po zakończeniu procesu sterylizacji opakowane narzędzia należy umieścić w czystym miejscu do czasu kolejnego wykorzystania. Należy pamiętać, że wysterylizowane narzędzia mogą być przechowywane w miejscu znajdującym się minimum 30 cm nad podłogą i nie mogą mieć styczności z narzędziami brudnymi. Z tego względu ciąg sterylizacyjny powinien być zaprojektowany tak, by drogi narzędzi czystych i brudnych nie przecinały się ze sobą.