Pielęgnacja autoklawu – jak poprawnie o niego dbać? Cz.I
Autoklaw to obowiązkowy element wyposażenia gabinetów medycznych, kosmetycznych, fryzjerskich czy studio tatuażu. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z wydzielinami ciała lub przerwania ciągłości tkanek, konieczne jest sterylizowanie narzędzi i usuwanie z ich powierzchni groźnych drobnoustrojów. Jednak autoklaw to wciąż tylko urządzenie mechaniczne – a to oznacza, że wymaga pielęgnacji, konserwacji oraz regularnego sprawdzania stanu technicznego. Istotny jest także fakt, że dbanie o autoklaw pozwoli wydłużyć jego żywotność oraz uniknąć przypadkowych awarii. Dlatego w poniższym tekście opiszemy Wam jak czyścić i pielęgnować autoklaw, by niezawodnie służył przez wiele lat.
Regularne czyszczenie to podstawa
Podobnie jak inne sprzęty i narzędzia, także i autoklawy potrzebują częstego czyszczenia – zwłaszcza w okolicach uszczelki, komory oraz jej brzegów. To właśnie te miejsca są najbardziej narażone na osadzanie się brudu i zanieczyszczeń, a w efekcie mogą przyczynić się do nieprawidłowej pracy urządzenia. Tymczasem czyszczenie newralgicznych miejsc jest wyjątkowo proste – należy usunąć zanieczyszczenia za pomocą delikatnej gąbki, nasączonej środkiem na bazie alkoholu. Jeśli zabrudzeń jest więcej lub są trudne do usunięcia należy wykorzystać do czyszczenia delikatny detergent. Po wszystkim warto przemyć komorę, jej brzegi oraz uszczelkę wodą destylowaną, która usunie pozostałości środków czyszczących.
Regularna kontrola poszczególnych elementów
Autoklaw jest urządzeniem, który ze względu na przeznaczenie, narażony jest na ekstremalne czynniki. Duże i niskie ciśnienie, wysokie temperatury, kontakt z wodą oraz wytwarzana podczas procesu sterylizacji próżnia sprawiają, że niektóre jego elementy narażone są na szybkie zużycie. Jednym z nich jest uszczelka, która zapewnia urządzeniu pełną szczelność i umożliwia prawidłowe przeprowadzenie procesu sterylizacji. Należy pamiętać, że jest to szczególnie istotny element – zanieczyszczenia z jego obrębie mogą skutkować wydobywaniem się z komory autoklawu pary wodnej lub samej wody. Przyjmuje się, że przy prawidłowym użytkowaniu ten element wystarczy wymieniać raz do roku – należy jednak regularnie kontrolować jej stan.
Kolejnym elementem, którego wymian i przeglądów należy dokonywać regularnie jest filtr komory autoklawu. Warto bowiem pamiętać, że na filtrze osadzają się drobiny kurzu oraz celulozy z pakietów, sprawiając, że po pewnym czasie może się po prostu zapchać. A to z kolei skutkuje szybszym zużywaniem się innych elementów np. pompki próżniowej. Z tego względu należy raz w tygodniu kontrolować stan filtra i w razie potrzeby oczyścić go z nagromadzonych zanieczyszczeń za pomocą zgłębnika lub sprężonego powietrza.
Wymiana filtra bakteriologicznego to kolejny istotny element pozwalający na utrzymanie autoklawu w dobrej kondycji. Tego typu filtr odpowiada za odessanie całego powietrza oraz suszenia pakietów bezpośrednio po sterylizacji. Z każdym kolejnym cyklem na jego powierzchni osadzają się zanieczyszczenia, dlatego warto wymieniać go już w momencie, gdy zacznie robić się szary. Należy także pamiętać o tym, że filtr bakteriologiczny to szczególnie ważny element – jego zapchanie skutkuje bowiem niemożnością odessania powietrza i w efekcie – niepoprawnym wysuszeniem sterylizowanych narzędzi.