Wczytuję dane...

Jak przeprowadzić proces sterylizacji – praktyczna instrukcja krok po kroku cz.I

Jak przeprowadzić proces sterylizacji – praktyczna instrukcja krok po kroku cz.I

Wyjaławianie narzędzi to proces, który pozwala na pozbycie się chorobotwórczych drobnoustrojów, oraz sporów, czyli ich przetrwalnikowych form. To obecnie najbardziej skuteczny i najpopularniejszy sposób na sterylizację – obowiązkową wszędzie tam, gdzie narzędzia i przyrządy mogą naruszyć strukturę skóry lub błon śluzowych i mieć kontakt z płynami ustrojowymi. Jednak sterylizacja to kilkuetapowy proces, który by osiągnąć maksymalny efekt, musi być przeprowadzony zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi. Dlatego przygotowaliśmy dla Was praktyczny poradnik jak krok po kroku przeprowadzić skuteczną sterylizację oraz co jeszcze, prócz autoklawu, będzie Wam do tego potrzebne.

Odpowiednie przygotowanie narzędzi

Zanim wsadzicie pakiety do sterylizatora, należy je odpowiednio przygotować. Pierwszym i obowiązkowym punktem jest wstępne mycie oraz dezynfekcja poszczególnych narzędzi. Przeprowadza się je, by oczyścić powierzchnię z resztek organicznych i nieorganicznych, występujących na narzędziach po przeprowadzonych zabiegach. Metod dezynfekcji jest kilka, do najczęściej wykorzystywanych należy dezynfekcja manualna, termiczna oraz chemiczna. Warto pamiętać, że dopiero dezynfekcja w połączeniu ze sterylizacją dają stuprocentową pewność usunięcia wszelkich patogenów  - jest to zatem etap, którego nie wolno pomijać. Dezynfekcję warto przeprowadzić w specjalistycznych, przeznaczonych do tego urządzeniach np. wanience do dezynfekcji oraz przy użyciu profesjonalnych preparatów.

Przygotowanie pakietów do sterylizacji

Pakiety ochronne to kolejny niezbędny element skutecznej sterylizacji – wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być wyjaławiane w specjalnym opakowaniu. Pakiety, zwane także kopertami do sterylizacji nie tylko umożliwiają przeprowadzenie poprawnie całego procesu, ale zabezpieczają także narzędzia wielokrotnego użytku przed zanieczyszczeniami, wilgocią czy kurzem aż do czasu, gdy znowu będą potrzebne. Ważną kwestią jest to, by wykorzystane torebki i rękawy do sterylizacji były wykonane z surowca przepuszczającego czynnik sterylizujący, dlatego warto je kupować wyłącznie w sprawdzonych sklepach z asortymentem medycznym i kosmetycznym. Tylko certyfikowane opakowania do sterylizacji spełniają wyśrubowane normy i są w stanie zapewnić pełną skuteczność sterylizacji. Należy także pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej klasy opakowania w zależności od wagi sterylizowanych przedmiotów. Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania pakietów do sterylizacji jest ich odpowiednie zamknięcie – o ile torebki do sterylizacji są tak zaprojektowane, że wystarczy je po prostu zakleić, o tyle z rękawami do sterylizacji jest już nieco więcej zabawy. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu brzegów za pomocą zgrzewarki – w powstałym zgrzewie nie mogą występować pęcherzyki powietrza.