Wczytuję dane...

Ergonomiczny fotel – czyli jaki?

Ergonomiczny fotel – czyli jaki?

O tym jak ważne są odpowiednie siedziska w pracy siedzącej mówiło się już od lat. Jednak dopiero ostatnie dwa tak naprawdę pokazały skalę problemu – godziny spędzane przy komputerze na zdalnej pracy i nauce przy nieodpowiednio dobranych krzesłach i fotelach zbierają obecnie swoje żniwo. Coraz większa świadomość dotycząca ergonomii w pracy i nauce zaczęła przynosić efekty – coraz chętniej wybieramy krzesła i fotele komputerowe, które z założenia mają zapewnić nam pełną ergonomię podczas pracy i nauki.

Tymczasem krzesło krześle nierówne, a niektóre z nich ergonomiczne są wyłącznie z nazwy. Jak zatem znaleźć prawdziwie ergonomiczne krzesło komputerowe i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Cechy dobrego krzesła ergonomicznego

Krzesło ergonomiczne, fotel ergonomiczny – chociaż różnie nazywany, w zasadzie sprowadza się do jednego: to model zaprojektowany tak, by w pełni dopasowywać się do kształtów ludzkiego ciała i wpierać jego naturalny ruch. Zaprojektowany przede wszystkim z myślą o odciążeniu kręgosłupa osoby na nim siedzącej, w założeniu powinien przede wszystkim zminimalizować skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Z tego względu fotele i krzesła ergonomiczne przeznaczone do pracy i nauki przy biurku, powinny posiadać kilka konkretnych cech i funkcji, które im to ułatwią.

Jedną z najważniejszych jest odpowiednio wyprofilowane oparcie, którego podstawowym zadaniem jest zapewnienie porządnego podparcia lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa. To właśnie ta część najmocniej obrywa podczas długotrwałego siedzenia i powinna być najbardziej chroniona i prawidłowo podparta. Z tego względu dobre fotele ergonomiczne skonstruowane są tak, by podpierać i odciążać plecy na jak największej powierzchni – najlepiej na całej długości kręgosłupa. Z tego względu najczęściej posiadają także zagłówki umożliwiające odciążenie także odcinka szyjnego – drugiego po lędźwiowym, najbardziej obciążonym fragmentem kręgosłupa.

Kolejną cechą dobrego fotela i krzesła ergonomicznego jest niezbyt głębokie i odpowiednio zaokrąglone z przodu siedzisko, które zapewni optymalne podparcie i jednocześnie zniweluje ryzyko uciskania naczyń krwionośnych pod kolanami. Zbyt głębokie siedzisko wymusza nienaturalną pozycję i nie pozwala w pełni wykorzystać podparcia pleców – wystarczy, że jego głębokość będzie podpierała około 2/3 długości ud. Najlepsze modele foteli i krzeseł ergonomicznych posiadają opcję regulacji kąta pochylenia oparcia oraz jego wysokości – dzięki temu jeden model krzesła można dopasować do kilku użytkowników oraz precyzyjnie dopasować parametry fotela do indywidualnych preferencji.

Ważnym, choć często pomijanym elementem są także podłokietniki – to one pozwalają bowiem na odpowiednie ułożenie rąk podczas pisania i pracy na komputerze. Nie powinny być zbyt wysokie, by nie wymuszać wysokiego ułożenia rąk na blacie, ani zbyt niskie – by przedramiona nie wisiały w powietrzu.

Ceny foteli ergonomicznych z oczywistych względów są wyższe, niż zwykłych krzeseł biurowych dostępnych w sklepach. Składa się na nią nie tylko kwestia zastosowanych technologii ale także jakość wykorzystanych materiałów i zakres regulacji. Z tego względu warto zainwestować w modele sprawdzonych i uznanych marek, cieszących się popularnością i uznaniem na rynku. Warto także pamiętać o tym, że koszt zarówno ergonomicznych foteli do biura, jak i krzeseł do domu możesz sfinansować na raty lub w leasingu.