Autoklaw – jak to naprawdę działa?
O tym, że autoklawy są nieodłącznym elementem wyposażenia salonów kosmetycznych i fryzjerskich, studiów odnowy biologicznej, tatuatorskich i medycznych wiedzą wszyscy. Podobnie, jak o tym, że w zasadzie tylko one gwarantują stuprocentowe usunięcie chorobotwórczych patogenów sprawiając, że narzędzia są jałowe. W przeciwieństwie do urządzeń dezynfekujących, autoklawy pozwalają usunąć wszystkie formy bakterii, wirusów i grzybów – także te przetrwalnikowe. To właśnie dlatego korzystnie z nich jest tak ważne – gwarantuje bowiem bezpieczeństwo podczas zabiegów zarówno Tobie, jak i Twoim klientom. Teoria, teorią, jednak wciąż niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega działanie autoklawu i jak to urządzenie funkcjonuje. Dlatego dziś uchylamy rąbka tajemnicy – przed Wami proces sterylizacji krok po kroku!
Zacznijmy od tego, że główną częścią każdego autoklawu jest hermetycznie zamknięty zbiornik, w którym możliwe jest podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury. Jak powszechnie wiadomo, woda wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza, co samo w sobie jest niewystarczające do dekontaminacji urządzeń. Dlatego dodatkowym czynnikiem pozwalającym usunąć patogeny, jest wysokie ciśnienie, które sprawia, że woda zaczyna wrzeć w wyższej temperaturze. Sam zbiornik zbudowany jest ze specjalnie zaprojektowanych, grubych ścianek, które są w stanie wytrzymać wysokie ciśnienie i wysoką temperaturę. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także automatyczny zawór ciśnieniowy, który zabezpiecza urządzenie przed wybuchem, na wypadek, gdyby coś poszło nie tak i ciśnienie niebezpiecznie wzrosło.
Budowa i typy autoklawów
Jak wspomnieliśmy, główną częścią autoklawu jest zbiornik, w którym odbywa się cały proces dekontaminacji. Kolejnym jest specjalna pokrywa, która zapewnia całości pełną szczelność. Każdy autoklaw posiada także wbudowany manometr wskazujący panujące wewnątrz zbiornika ciśnienie oraz termometr określający temperaturę. Budowa wszystkich, dostępnych na rynku autoklawów jest taka sama, mimo, że w zależności od producenta i pojemności różnią się one między sobą wyglądem. Warto także pamiętać o tym, że także wśród autoklawów panuje podział, który określa zakres ich działania oraz stopień, w jakim sterylizują one narzędzia.
Autoklawy klasy N to podstawowy typ urządzenia, który z założenia ma służyć wyłącznie jako urządzenie pomocnicze. Ze względu na brak pompy próżniowej, w tego typu autoklawach można sterylizować jedynie narzędzia o litej strukturze, nie nadają się zatem do dekontaminacji bardziej skomplikowanych przyrządów. W autoklawach klasy N nie można także sterylizować wkładów o wgłębionej i porowatej strukturze oraz wyjaławiać narzędzi w pakietach.
Autoklawy klasy S to typ pośredni, umożliwiający sterylizację narzędzi o bardziej złożonej budowie, z wyjątkiem tych o budowie kapilarnej. Ten typ autoklawów wyposażony jest w pompę próżniową, co pozwala na usunięcie powietrza przed rozpoczęciem sterylizacji, jednak wytworzona w ten sposób próżnia to jedynie jednostopniowa próżnia wstępna, charakteryzująca się niższą skutecznością.
Autoklawy klasy B to najwyższa klasa autoklawów, pozwalająca na całkowite wyjałowienie wszystkich typów narzędzi. Tego typu autoklawy posiadają certyfikaty medyczne oraz spełniają wszystkie normy – z tego względu stosuje się je w gabinetach medycznych, szpitalach oraz wszędzie tam, gdzie narzędzia mogą spowodować przerwanie ciągłości tkanek. Ten typ autoklawów jest także najbardziej zaawansowany, a przez to także najdroższy – pozwala jednak pozbyć się wszystkich chorobotwórczych patogenów. Warto pamiętać, że koszt profesjonalnego autoklawu można rozłożyć na raty lub sfinansować go w leasingu.