Igły do tatuażu – jak rozszyfrować skróty i wybrać najlepszą?
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tatuowaniem, to z pewnością już wiesz, że a) wybór odpowiedniej igły do tatuażu to dramat i b) rozszyfrowanie znajdujących się w ich opisach skrótów może zniechęcić nawet najbardziej entuzjastycznie nastawionych początkujących. Zwłaszcza wtedy, gdy próby na bananach przestają wystarczać i czas na prawdziwą robotę na żywym organizmie. Jednak bez obaw – w dzisiejszym tekście rozszyfrujemy wszystkie enigmatyczne skróty i oznaczenia, które sprawiają, że czujesz się jak w głębokiej i ciemnej dziurze. Do dzieła!
Długość ma znaczenie
Ta informacja może zszokować osoby, które dotychczas z tatuowaniem miały niewiele wspólnego i czytają ten tekst trochę przez przypadek – otóż igły do tatuowania w zasadzie nie występują jako pojedyncze igły – w rzeczywistości to grupa połączonych ze sobą igiełek. W zależności od modelu i przeznaczenia igieł w igle może być od 3 do nawet 30! Każda z nich zakończona jest stożkiem i to właśnie na nich się teraz skupimy. Stożki w poszczególnych igłach do tatuowania mają różną długość ściśle związaną z przeznaczeniem. Dla przykładu – długość ostrza igieł wykorzystywanych do wypełnień waha się od 0,9mm do 1,2mm, podczas gdy długość ostrza igieł do konturowania wynosi od 1,7mm do 1,9mm. Od długości stożka zależy także szybkość, z jaką tusz wpływa wewnątrz skóry. Im krótszy stożek, tym większa ilość tuszu w jednym momencie dostaje się pod skórę. Analogicznie – im dłuższa długość ostrza, tym atrament spływa wolniej. Podział igieł ze względu na długość wygląda następująco:
- ST – Short Taper, czyli igła z krótkim ostrzem
- LT – Long Taper, czyli igła z długim ostrzem
- XLT – Extra Long Taper, czyli igła z ekstradługim ostrzem
Rodzaje igieł do tatuowania
Przechodzimy teraz do części, która większości początkującym adeptów sztuki tatuażu sprawia najwięcej problemów – rodzaje i oznaczenia igieł do tatuażu. Zasadniczo igły dzielą się na wiele odmian i podtypów, jednak do najchętniej wybieranych i najpopularniejszych należą:
- RS – Round Shader, czyli igły ułożone w luźnym okręgu, służące do tworzenia wypełnień i cieniowania.
- RL – Round Liner, czyli igły ułożone w zwartym okręgu, przeznaczone do tworzenia konturów i linii.
- F/FS – Flat – igły nazywane także mieszkaniami, charakteryzujące się płaskim zlutowaniem i tym, że są ułożone w rzędzie. Świetnie sprawdzą się w tworzeniu wyrazistych pracy o głębokich kolorach, warto jednak z nimi uważać – łatwo przecinają skórę.
- RM – Round Magnum – ten typ igieł także charakteryzuje się płaskim zlutowaniem, jednak igły tworzą dwa, ułożone naprzemiennie, tworząc lekko łukowaty kształt. Świetnie sprawdzą się podczas tworzenia gradacji i delikatnych wypełnień.
- MG/M1 – Magnum – ten typ igieł charakteryzuje się podobną budową, co poprzednik – posiada dwa, naprzemiennie ułożone, zlutowane na płasko rzędy igieł o zakrzywionej krawędzi – podobnie jak igły RM dobrze radzą sobie z cieniowaniem oraz pokrywaniem tuszem dużej powierzchni ciała.
- Kartidże – inaczej igły modułowe, pozwalają na dużą precyzję podczas pracy i są wygodne w użyciu zwłaszcza w przypadku początkujących. Ten typ igieł występuje w dwóch rodzajach: Magnum i Round. Dużą zaletą tego typu igieł do tatuażu jest szybki i prosty montaż, co pozwala oszczędzić czas i nerwy, gdy robota pali się w rekach. Ten typ igieł często kupić można w promocji, renomowane sklepu z akcesoriami do tatuażu nierzadko oferują finansowanie ich zakupu w leasingu i na raty. W przypadku igieł typu kartidż obowiązują takie same oznaczenia, jak w przypadku podstawowych igieł do tatuażu.
Autoklaw Enbio Black - idealny dla salonów tatuażu