Bieżnia vs bieganie w terenie – którą opcję wybrać?
O tym, że bieganie to aktywność dająca mnóstwo korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Poprawa wydolności, zwiększenie siły, wyrzut endorfin i poprawa samopoczucia to tylko kilka z tych, które są najczęściej przytaczane przez specjalistów. Bieganie uzależnia i uszlachetnia, w krótkim czasie stając się nieodłącznym elementem planu dnia i zupełnie zmieniając postrzeganie świata. Dlatego, jeśli planowałeś rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, to właśnie teraz jest na to idealny moment. Niezbyt zimno i nie za gorąco – optymalnie, by wdrożyć codzienny plan biegowy i rozpocząć regularne treningi. I tu pojawia się pytanie, przed którym staje każdy początkujący biegacz: bieżnia czy treningi w terenie? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ale od tego macie nas! Porównaliśmy dla Was obie opcje i zestawiliśmy tak, by ułatwić Wam wybór.
Zalety i wady biegania w terenie
Jedną z największych zalet biegania w terenie jest dostęp do świeżego powietrza i różnorodność krajobrazów – zwłaszcza jeśli stale obierasz nowe trasy. To także świetny sposób na lepsze poznanie swojej okolicy i odwiedzanie za każdym razem nowego miejsca. Problem pojawia się wówczas, gdy mieszkasz w środku miasta, z dala od parku lub lasu, a jedynym podłożem, po którym możesz biegać są betonowe chodniki. Co prawda dobre buty rozwiązują sprawę, ale manewrowanie pomiędzy ludźmi i rowerami, zatrzymywanie się na światłach i wszechobecny hałas już niekoniecznie. Stąd płynnie przechodzimy do wad biegania w terenie, na które składa się przede wszystkim niejednolite podłoże, które w prosty sposób może przyczynić się do kontuzji. Kamienie, korzenie i wystające płyty chodnikowe – wszystko to, choć niewątpliwie w pewnym stopniu urozmaica trening, może też być potencjalnym zagrożeniem. Minusem biegania w terenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest także duże stężenie smogu. I w zasadzie nie ma tu znaczenia, czy to środek dużego miasta czy niewielka wioska – w obu przypadkach ilość znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń jest podobna. Rozwiązaniem może być maseczka antysmogowa, jednak powiedzmy sobie szczerze – rok w maskach pokazał, że trenowanie w czymkolwiek, co nosi się na twarzy nie należy do przyjemności.
Nie bez powodu wspomnieliśmy na początku o tym, że właśnie teraz jest idealny czas na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Na treningi w terenie ogromny wpływ ma bowiem pogoda. Zarówno niska, jak i zbyt wysoka (powyżej 20 stopni Celsjusza) temperatura sprawia, że bieganie jest mało komfortowe i łatwo się do niego zniechęcić.
Zalety i wady biegania na bieżni
Bieżnia ma zasadniczo tylko jedną wadę – cenę. Tę wadę łatwo jednak zniwelować rozkładając koszt bieżni na raty lub biorąc ją w leasing. Ok. jest jeszcze jedna – bieżnia zajmuje sporo miejsca w domu i decydując się na jej zakup, warto wziąć to pod uwagę. Poza tym bieżnia nie ma wad. Jest doskonałą alternatywą dla treningów na świeżym powietrzu, gdy za oknem żar leje się z nieba, pada, wieje czy jest jak na Syberii. Bieżnia sprawdzi się także, gdy pogoda jest niezła, ale poziom fruwających w powietrzu zanieczyszczeń przekracza wszystkie normy. Bieżni jest także obojętne, czy jest dzień czy noc – decydując się na zakup bieżni, możesz planować treningi zgodnie z własnymi potrzebami. Do zalet bieżni warto zaliczyć także fakt, że jest znacznie łaskawsza dla stawów, bowiem posiada specjalne amortyzatory niwelujące wstrząsy. Treningi na bardziej zaawansowanych bieżniach mogą być urozmaicone – regulacja kąta ustawienia pasa potrafi naprawdę wysoko podnieść poprzeczkę. I wreszcie – na bieżni doskonale widać postępy. Ilość przebytych kilometrów i spalonych kalorii, to doskonała motywacja, by sięgać po jeszcze więcej.