Wczytuję dane...

Myjki ultradźwiękowe, dezynfekcja i procedury higieniczne – o co tyle hałasu?

Myjki ultradźwiękowe, dezynfekcja i procedury higieniczne  – o co tyle hałasu?

Prowadzisz salon fryzjerski, studio urody lub gabinet podologiczny? W takim razie z pewnością już wiesz, że o prestiżu Twojej marki świadczy nie tylko wysoka jakość wykonywanych przez Ciebie usług, ale także zachowanie prawidłowej higieny pracy, która pozwali zapewnić bezpieczeństwo zarówno Tobie, jak i Twoim klientom. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie standardów higienicznych oraz spełnienie wszystkich norm sanitarnych, które z jednej strony regulowane są w licznych aktach prawnych, z drugiej zaś -znacznie podnoszą bezpieczeństwo Twoich usług. I choć zagrożenia nie da się zobaczyć gołym okiem, to ilość wirusów, bakterii i grzybów, jakie codziennie przewijają się przez Twój salon wraz z klientami, jest porażająca. Dość stwierdzić, że sanepid wymienia całą listę schorzeń, którymi można zarazić się u fryzjera, kosmetyczki czy barbera i bynajmniej nie są to lekkie, kilkudniowe dolegliwości. Paciorkowiec, gronkowiec, wszawica, WZW B czy HIV to realne zagrożenia, których można w prosty sposób uniknąć, stosując się do wymaganych standardów higienicznych.

Wbrew pozorom, prawo obliguje do sterylizacji i dezynfekcji nie tylko gabinety lekarskie, salony kosmetyczne czy studia odnowy biologicznej, w których z oczywistych względów może dojść do przerwania ciągłości skóry i kontaktu z wydzielinami, ale także zakłady fryzjerskie i studia barberskie, które również podlegają nadzorowi sanitarnemu. O tym, czym jest sterylizacja, jak wybrać odpowiedni sprzęt i jak sfinansować autoklaw na raty i nie zbankrutować, pisaliśmy już w poprzednim artykule, który znajdziecie TUTAJ. Dziś pora na temat, który wzbudza zdecydowanie więcej kontrowersji, niż sterylizacja, czyli – dezynfekcja. Co dezynfekować, jak i czym – o tym przeczytacie w poniższym wpisie.

Dezynfekcja – o w tym chodzi?

Dezynfekcja to nie sterylizacja, choć nie brakuje osób, które są o tym święcie przekonane. W przeciwieństwie do sterylizacji, dezynfekcja to proces, który polega na zmniejszeniu lub usunięciu liczby patogenów znajdujących się na powierzchni lub materiale do poziomu bezpiecznego dla człowieka. Jednocześnie warto zaznaczyć, że choć sama dezynfekcja jest w stanie zniszczyć formy wegetatywne drobnoustrojów, to nie usuwa ich form przetrwalnikowych. Dezynfekowane powinny być wszystkie przedmioty, które mają styczność ze skórą lub włosami klientów, czyli szczotki, wałki czy trymery, słowem wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku, które nie przerywają ciągłości skóry. W przypadku przedmiotów tnących i klujących, których użycie generuje ryzyko przerwania
ciągłości skóry, konieczne jest wykonanie całej procedury dezynfekująco-sterylizującej, zgodnie z obowiązującymi standardami.

Dezynfekcja w salonie kosmetycznym i fryzjerskim – jak dezynfekować i czym?

Dezynfekcja zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje: pierwszy z nich – powierzchniowy – dotyczy przede wszystkim dużych powierzchni i przestrzeni, których nie można zdezynfekować w inny sposób. Są to przede wszystkim fotele barberskie, konsole fryzjerskie, podłogi i meble kosmetyczne – do ich dezynfekcji wykorzystuje się specjalistyczne preparaty dezynfekujące, najlepiej uznanych i sprawdzonych marek, takich jak MediLab lub Barbicide. Ich produkty gwarantują doskonałą jakość działania oraz stuprocentowe bezpieczeństwo – zarówno dla ludzi, jak i w kontekście dezynfekowanych powierzchni. Same powierzchnie powinny być dezynfekowane kilka razy dziennie, przede wszystkim przed i po każdym kliencie, dlatego warto wyposażyć zakład w zapas powierzchniowych środków dezynfekujących – w dobrych sklepach z artykułami kosmetycznymi znajdziesz najwyższej jakości produkty i dogodne finansowanie na raty lub w leasingu.

Wróćmy jednak do narzędzi – wszystko co się da i co miało kontakt ze skórą, jak wspomniane wyżej szczotki czy wałki, należy zdezynfekować w specjalistycznych urządzeniach np. w myjkach ultradźwiękowych. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, inicjujących proces kawitacji. W komorze myjki powstają specjalne mikrobąbelki, które implodując powodują miejscowe, szybkie zmiany ciśnienia, a to z kolei pozwala oddzielić cząsteczki brudu, zanieczyszczeń oraz drobnoustroje z powierzchni przedmiotu. Dzięki wykorzystaniu myjki ultradźwiękowej dezynfekcja jest prosta, szybka i całkowicie bezpieczna – zarówno dla ludzi, jak i dezynfekowanych przedmiotów. Co więcej, dezynfekcja przy użyciu myjki ultradźwiękowej jest szesnastokrotnie skuteczniejsza, niż czyszczenie ręczne, a przy tym znacznie wygodniejsza. Zarówno same myjki ultradźwiękowe, jak i płyny czyszczące oraz preparaty do dezynfekcji powierzchniowej, warto kupować w sprawdzonych sklepach internetowych, oferujących szeroki wybór oraz finansowanie na raty lub w leasingu.