Wczytuję dane...

Ergonomiczny fotel biurowy – sprawdź czym powinien się charakteryzować!

Ergonomiczny fotel biurowy – sprawdź czym powinien się charakteryzować!

Sytuacja nie wygląda dobrze - Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że siedzący tryb pracy znajduje się na czwartym miejscu w rankingu wiodących przyczyn śmiertelności na świecie. Według WHO każda godzina siedzenia skraca życie o 21 minut – to więcej, niż traci się w wyniku wypalenia pojedynczego papierosa (11 minut). Z kolei z badań opublikowanych przez MultiSport Index jasno wynika, że niemal połowa Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin dziennie, co bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak nie oszukujmy się – praca biurowa, praca przed komputerem oraz codzienne wyzwania, wymagają od nas spędzania przy biurku kilku godzin i nie zawsze pozwalają na dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Co zatem zrobić, by choć trochę zminimalizować zgubny siedzącego trybu pracy na stan zdrowia?

Według naukowców by zniwelować skutki zbyt długiego siedzenia w pracy, warto wprowadzić do codziennych rytuałów minimum 20 minut szybkiego marszu dziennie oraz zastosowanie regularnych, pięciominutowych przerw, spędzonych na wykonywaniu prostych ćwiczeń. Niemniej ważne jest także to, jak i na czym siedzimy – okazuje się bowiem, że porządne, ergonomiczne krzesło biurowe w dużej mierze może się przyczynić do poprawy funkcjonowania organizmu i samopoczucia.

Ergonomiczny fotel biurowy, czyli jaki?

Fotel ergonomiczny z założenia powinien być modelem, który umożliwi nam przybranie odpowiedniej pozycji podczas siedzenia przy biurku i zmniejszenie lub zniwelowanie negatywnych następstw długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Innymi słowy, powinien zapewnić optymalny komfort a przy tym wymuszać zdrową postawę. Bądźmy szczerzy – większość z nas przyjmuje podczas pracy na biurku dziwaczne pozycje, siedzi na jednej nodze, zakłada nogę na nogę, garbi się lub pochyla. Fotel ergonomiczny z zasady powinien posiadać kilka cech, które uniemożliwią takie zachowanie i pozwolą przyjąć najbardziej optymalną pozycję.

Jedną z cech dobrego fotela ergonomicznego powinien być pełny zakres regulacji, nie tylko w kwestii jego wysokości, ale także w obrębie zagłówka i oparcia. Dzięki temu fotel będzie można dopasować do indywidualnych uwarunkowań każdego użytkownika. Dotychczasowe fotele biurowe oferowały regulację wyłącznie w zakresie wysokości – a to za mało, by zapewnić w pełni ergonomiczną pozycję. Jeśli już jesteśmy przy wysokości – zwykło się uważać, że optymalna zakres wysokości siedziska od ziemi to około 90 cm, warto jednak pamiętać, że to wynik uśredniony – tę wartość należy dopasować do wzrostu.

Istotnym elementem jest także samo oparcie, a w szczególności – podparcie jakie oferuje w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Większość foteli ergonomicznych posiada specjalne uwypuklenie, najlepsze zaś – jego regulację. Dzięki temu możliwe staje się dopasowanie podparcia do proporcji użytkownika.

Kolejną kwestią są podłokietniki – powinny być dobrze wyprofilowane i zapewniać wsparcie części rąk od łokcia do nadgarstka. Tu również ważne jest by posiadały one regulację tak, by umożliwić pełne dopasowanie.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest siedzisko, które powinno być na tyle głębokie, by zapewnić maksymalnie komfortową pozycję, jednocześnie uniemożliwić zapadanie się w fotelu. Niektóre fotele ergonomiczne oferują regulację także w zakresie siedziska, jednak nie jest to konieczność. Warto natomiast zwrócić uwagę na to czy fotel zapewnia regulację w obrębie zagłówka, który często jest najbardziej pomijaną częścią fotela ergonomicznego.

Koszt foteli ergonomicznych znacząco różni się od typowych krzeseł biurowych, które można kupić w supermarketach. Cena ta wynika nie tylko z ich specjalistycznego przeznaczenia, ale także z tego, że do ich wykonania wykorzystano najlepsze materiały. Korzyść jest zatem podwójna – kupując fotel ergonomiczny z jednej strony poprawia się jakość i komfort pracy, z drugiej – raz kupiony fotel posłuży znacznie dłużej, niż przypadkowy model za 100 zł. W tym wypadku oszczędzanie się nie opłaca, zwłaszcza, że koszt naprawdę dobrych foteli biurowe możesz sfinansować w leasingu lub na raty.