Stoły i leżanki do masażu – który model wybrać?
Masaże stają się ostatnimi czasy coraz popularniejsze – nie tylko te rehabilitacyjne i wykonywane w celach zdrowotnych, ale także te kosmetyczne i relaksujące. Jednak niezależnie od typu wykonywanego masażu, nie ulega wątpliwości, że jedną z kluczowych ról w całym zabiegu odgrywa stół lub leżanka. Odpowiednio dopasowane pozwalają mogą znacznie poprawić jakość zabiegu, zapewniając maksymalną wygodę klientowi i pełną ergonomię masażyście. Dlatego wybór stołu do masażu nie powinien być pochopny lub podyktowany wyłącznie jego wyglądem. Zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.
Podstawowymi cechami dobrego stołu do masażu powinny być komfort użytkowania i praktyczność, dlatego to właśnie te dwie kwestie powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Na to, by leżanka w istocie była wygodna i funkcjonalna wpływa z kolei kilka mniejszych czynników, takich jak materiał wykonania, budowa czy użyte materiały. Poszczególne modele stołów i leżanek różnią się pomiędzy sobą także ceną – składane stoły do masażu można znaleźć w profesjonalnych sklepach już od 400 zł. Stoły stacjonarne to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – niezależnie jednak od tego, na jaki model się zdecydujesz, każdy z nich możesz sfinansować na raty lub w leasingu.
Budowa i funkcjonalność
Zasadniczo leżanki i stoły do masażu dzielą się na dwa podstawowe typy – przenośne i stacjonarne. Stół przenośny jest najczęściej wykonany z lekkiego aluminium, a jego budowa umożliwia szybkie i sprawne złożenie i przetransportowanie w inne miejsce. Niektóre modele przenośne wyposażone są także w dodatkową nogę, która znacznie poprawia stabilność takiej leżanki.
Stoły stacjonarne są zwykle znacznie bardziej masywne i wykonane z różnego rodzaju surowców – w ofertach sklepów z wyposażeniem medycznym i kosmetycznym znaleźć można modele wykonane z metalu lub drewna. Są także wyjątkowo stabilne na całej długości blatu, dzięki czemu sprawdzą się także w przypadku klientów o większej posturze.
Praktycznie każdy model leżanek i stołów do masażu posiada system regulacji, który umożliwia dopasowanie jego wysokości do wzrostu masażysty, tak by zapewnić mu jak najbardziej ergonomiczną i nieobciążającą pozycję. Intuicyjna i szybka regulacja wysokości jest istotna zwłaszcza wtedy, gdy ze stołu lub leżanki korzysta więcej, niż jeden masażysta – wówczas wystarczy kilka chwil by dopasować wysokość blatu do ich preferencji.
Jakość wykonania – stół do masażu powinien być wykonany z doskonałych jakościowo surowców oraz z najwyższą dbałością o każdy szczegół. Solidne wykonanie gwarantuje bowiem trwałość stołu, jego stabilność oraz gwarancję, że po kilku latach użytkowania stół nie będzie wydawał nieprzyjemnych dźwięków i zgrzytów. Decydując się na zakup warto zatem kierować się nie tylko ogólnym wrażeniem co do wykonania stołu, ale sprawdzić także mniej oczywiste elementy, takie jak kopytka, zawiasy czy wykończenie blatu. Stół i leżanka do masażu powinny być ponad to wyposażone w doskonałej jakości piankę, która zapewni klientowi komfort podczas zabiegu i jednocześnie będzie odporna na odkształcenia. Minimalna grubość pianki w leżankach i stołach do masażu powinna mieć grubość 1 cm – warto sprawdzić jej grubość przed zakupem. Szczególną uwagę należy także przyłożyć do pianki lub obicia pokrywającego gąbkę i blat stołu – powinny być średniej miękkości, tak by były optymalne dla różnego typu zabiegów. Pamiętaj także, że pianki i obicia narażone są na działanie różnego rodzaju olejków, kremów i specyfików, które mogą powodować odbarwienia i pęknięcia. Wysokiej jakości leżanki i stoły wykonane są z wyselekcjonowanych kompozytów, które są trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnych substancji.
Wybór dobrego jakościowo stołu to gwarancja, że sprzęt będzie dobrze służył przez wiele lat. To inwestycja, która szybko się zwraca, a przy tym podnosi prestiż Twojego salonu lub gabinetu – w tym przypadku nie warto iść na kompromisy. Tym bardziej, że w łatwy sposób możesz obniżyć jednorazowy koszt leżanki lub stołu do masażu – finansując go na raty lub w leasingu.