Wczytuję dane...

Rękawy do sterylizacji kontra torebki do sterylizacji – co wybrać?

Rękawy do sterylizacji kontra torebki do sterylizacji – co wybrać?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz gabinet kosmetyczny, studio tatuażu, salon fryzjerski czy gabinet podologiczny z pewnością już wiesz, że sterylizacja narzędzia to podstawa, od której zależy bezpieczeństwo Twoje i Twoich klientów. Dlatego tak ważne jest, by podejść do tematu na serio – ryzyko zarażenia się chorobotwórczymi patogenami w wyniku niepoprawnie przeprowadzonej sterylizacji jest bowiem realne. Same narzędzia można wysterylizować na wiele różnych sposobów, o których pisaliśmy już wcześniej, znajdziesz je TUTAJ  oraz TUTAJ. Jednak w czołówce najchętniej wybieranych urządzeń do sterylizacji wciąż znajdują się autoklawy medyczne i kosmetyczne – gwarantują bowiem stuprocentową skuteczność w niszczeniu zarówno chorobotwórczych patogenów, jak i ich form przetrwalnikowych. Dzięki temu możesz mieć pewność, że narzędzia, które wykorzystujesz w swojej pracy są całkowicie jałowe – a to z kolei zapewnia bezpieczeństwo Tobie i Twoim klientom. Ich koszt jest spory, jednak szybko się zwraca, zwłaszcza w dobie pandemii – oczywiste jest to, że gdy sytuacja wróci do normy klienci wrócą przede wszystkim tam, gdzie jest czysto i bezpiecznie. Koszt urządzeń do sterylizacji możesz także rozłożyć, finansując autoklawy, sterylizatory kulkowe, UV oraz wszystkie niezbędne akcesoria na raty lub w leasingu.

Wracając do sterylizacji - warunkiem koniecznym do prawidłowo przeprowadzonego wyjaławiania w autoklawie, jest odpowiednie przygotowanie narzędzi i stworzenie tzw. pakietu. Umieszczenie przyborów w specjalistycznych torebkach ma na celu prawidłowe przeprowadzenie samego procesu sterylizacji oraz późniejsze przechowywanie narzędzi w jałowych warunkach do czasu ponownego użycia. I właśnie na pakietach się dziś skupimy, a konkretnie – czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje pakietów i który z nich wybrać. Zasadniczo na rynku znaleźć można dwa podstawowe typy – pierwszy z nich to rękawy do samodzielnego cięcia i zgrzewania w zgrzewarce, drugi z kolei -  to gotowe torby do sterylizacji.

Rękawy do sterylizacji

Ten typ pakietu występuje najczęściej w dwóch standardowych szerokościach: 5 i 10 cm, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza wtedy, gdy przyrządy, których używasz mają zróżnicowane wymiary. Dużym plusem jest także fakt, że rękawy do sterylizacji można kupić w praktycznych rolkach o różnych o długości np. 200 m, co daje możliwości precyzyjnego dopasowania długości pakietu do rozmiarów narzędzi. Do tego typu pakietów konieczny będzie jednak zakup zgrzewarki, umożliwiającej precyzyjne i pewne zgrzanie otwartych fragmentów rękawa. Zarówno rękawy do sterylizacji, jak i zgrzewarki możesz sfinansować na raty lub w leasingu i tym samym zmniejszyć jednorazowy koszt całej inwestycji. Rękawy do sterylizacji sprawdza się przede wszystkim w dużych salonach kosmetycznych, gabinetach lekarskich i podologicznych czy salonach fryzjerskich – słowem, wszędzie tam, gdzie sterylizuje się dużo i często, a przyrządy mają zróżnicowane wymiary.

Torebki do sterylizacji

Torebki do sterylizacji fabrycznie zgrzane, gotowe pakiety, w których wystarczy umieścić wcześniej zdezynfekowane narzędzia. Plusem tego rozwiązania bez wątpienia jest fakt, że do ich prawidłowego zamknięcia nie potrzebujesz specjalistycznej zgrzewarki – po włożeniu przyrządów pakiet należy po prostu zakleić. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu – w tym typie pakietów nie trzeba bowiem przycinać poszczególnych części torebki i zgrzewać wolnych brzegów, by zabezpieczyć je przez rozszczelnieniem. Torebki do sterylizacji mają z góry ustalone wymiary, co z jednej strony jest ich dużą zaletą, z drugiej jednak – uniemożliwia precyzyjne dopasowanie ich wymiarów do rozmiaru narzędzia, a to z kolei wiąże się z utratą cennego miejsca. Dlatego ten typ pakietów doskonale sprawdzi się w mniejszych gabinetach kosmetycznych, z mniejszą liczbą narzędzi przeznaczonych do sterylizacji.