Wczytuję dane...

KNOW HOW: na co zwracać uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego? Cz.II

KNOW HOW: na co zwracać uwagę przy wyborze autoklawu do salonu kosmetycznego? Cz.II

Powracamy z tematem parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego autoklawu do salonu kosmetycznego. W poprzednim wpisie z tej serii przyjrzeliśmy się bliżej klasom autoklawu oraz pojemności – jeśli chcielibyście do niego zajrzeć, znajdziecie go TUTAJ.

Tymczasem, bez zbędnego przedłużania przechodzimy do kolejnych istotnych kwestii, które koniecznie musicie wziąć pod uwagę, jeśli zależy Wam na tym, by korzystanie z autoklawu dopełniało funkcjonowanie Waszego gabinetu kosmetycznego, a nie było uciążliwym obowiązkiem.

Konieczność zgłoszenia do UDT

Ta kwestia nierozerwalnie związana jest z pojemnością autoklawu. W ustawie o dozorze technicznym zawarte jest postanowienie, które jasno określa, że autoklawy o pojemności 10 litrów oraz powyżej należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Jednocześnie to nie koniec obowiązków nakładanych na właścicieli średnich i dużych urządzeń – zobowiązani są oni bowiem do przeprowadzania dodatkowych, corocznych przeglądów technicznych. W przypadku autoklawów o pojemności poniżej 10 l nie trzeba zgłaszać do UDT jednak warto to zrobić – jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony.

Sposób archiwizacji procesu sterylizacji

To kolejna istotna kwestia – na rynku dostępne są bowiem autoklawy z drukarką, bez drukarki oraz takie, które pozwalają archiwizować przeprowadzoną sterylizację na zewnętrznym nośniku pamięci. Wybierając model pozbawiony możliwości podłączenia nośnika pamięci czy systemu drukującego, na użytkownikach autoklawu leży obowiązek każdorazowego notowania przebiegu sterylizacji w specjalnym zeszycie. Podobnie sprawa ta wygląda w przypadku autoklawów z drukarką – po przeprowadzeniu procesu wydruk z jego przebiegu należy przechowywać w zeszycie. Oba te rozwiązania mają jednak swoje wady – nietrwałość zapisków oraz wydruków to realny problem, zwłaszcza, że masz obowiązek przechowywać je przez okres 10 lat.

Najwygodniejszym sposobem archiwizacji jest bez wątpienia wbudowany port USB, który pozwala na zgrywanie danych i bezpieczne przechowywanie ich np. na dysku czy w komputerze, bez ryzyka utraty danych. W taki system wyposażone są np. autoklawy Enbio, które znajdziesz w FineFactory, a ich koszt sfinansujesz w leasingu lub na raty.

Szybkość sterylizacji i prosta obsługa

Czas to pieniądz, jak to mówią, dlatego szybkość procesu sterylizacji to jeden z kluczowych kryteriów wyboru autoklawu do salonu kosmetycznego. Czas, w jakim poszczególne modele autoklawów sterylizują narzędzia różni się w zależności od producenta, jednak od kilku lat to autoklawy Enbio są niekwestionowanymi zwycięzcami w tej kwestii. W przypadku Enbio S najkrótszy czas sterylizacji dla narzędzi bez pakietów wynosi zaledwie 7 minut, zaś dla narzędzi z pakietami – 15. Autoklawy Enbio sfinansujesz w leasingu lub na raty w naszym sklepie.

Desing

Nie da się ukryć, że autoklawy nie należą do najzgrabniejszych urządzeń – zresztą nie takie jest ich przeznaczenie. Gabaryty oraz fakt, że autoklawy podczas pracy generują całkiem wysoki poziom hałasu sprawiały, że ich optymalne ustawienie (przy zachowaniu pełnego ciągu dekontaminacyjnego) stanowiło niemałe wyzwanie. Stąd pojawienie się na rynku małych i zgrabnych autoklawów Enbio, które dodatkowo wyróżniały się dopracowanym designem i cichą pracą okazało się być niemałą rewolucją. Do dziś zresztą stanowią one najchętniej kupowane i wybierane sterylizatory medyczne na rynku – stylowy wygląd i niewielki rozmiar sprawiają, że z łatwością ustawisz je na szafce czy blacie roboczym.