Wczytuję dane...

Waty i lumeny – jak określić moc żarówki i o co w tym wszystkim chodzi?

Waty i lumeny – jak określić moc żarówki i o co w tym wszystkim chodzi?

Jeszcze do niedawna sprawa była prosta – za główne źródło światła służyła powieszona w centralnym miejscu lampa wisząca lub plafon, a rolę dodatkowego oświetlenia pełniła niewielka lampka stołowa z abażurem. Jasność żarówek stwierdzało się na podstawie liczby watów, a do określenia koloru światła wystarczyło stwierdzenie, że jest białe lub żółte. I choć wycofanie z obrotu żarówek z żarnikiem i zastąpienie ich energooszczędnymi odpowiednikami przyniosło wiele dobrego, to jednak wiąż wiele osób miewa problemy z określeniem właściwej mocy emitowanego przez żarówkę światła. Dlatego przygotowaliśmy dla Was tekst, o tym czym właściwie są waty i lumeny i jak połapać się w gąszczu enigmatycznych oznaczeń na opakowaniach. Przy okazji – w finefactory.pl od teraz znajdziesz nie tylko sprzęt i akcesoria medyczne, fryzjerskie i kosmetyczne, ale także lampy i oświetlenie ogrodowe – a ich koszt, jak zawsze, sfinansujesz w leasingu lub na raty.

Waty na lumeny - czy to na pewno to samo?

Lat obecności na rynku tradycyjnych żarówek z żarnikiem, zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że moc żarówki określona jest w watach. Dopasowanie odpowiedniej mocy żarówki w sklepie nie stanowiło większego problemu - każdy orientował się mniej więcej jakiego światła może oczekiwać po określonej liczbie watów. Prawdziwa rewolucja zaczęła się wraz z nadejściem ery żarówek LED, a wraz z nimi - lumenów. To właśnie w wyniku niezrozumienia lumenów wokół żarówek LED zaczął narastać mit, że są ciemne i nieefektywne oraz, że dają dużo mniej światła, niż tradycyjne żarówki. Największym jednak zarzutem w kierunku żarówek LED był fakt, że do osiągnięcia pełni mocy musiały się „rozbujać”, co zwykle zajmowało im kilka chwil.  Co do samych lumenów - powstały przede wszystkim dlatego, że wydajność żarówek LED jest dużo większa, niż ich tradycyjnych odpowiedników.

Zacznijmy od początku -  waty to jednostki, które informują o ilości zużywanej przez żarówkę energii elektrycznej. Na podstawie tej informacji można było mniej więcej określić jak mocno będzie świecić żarówka, jednak do faktycznego określenia emitowanego przez nią ilości światła służą wyłącznie lumeny. Stawianie znaku równości i próba przeliczania lumenów na waty i odwrotnie, zupełnie mija się z celem – są to bowiem dwie, zupełnie różne jednostki. Dlatego warto podkreślić to raz jeszcze – im większa liczba lumenów na opakowaniu żarówki, tym mocniejsze światło jest przez nią emitowane. Im większa ilość watów na opakowaniu, tym większe zużycie energii.

W teorii jest to proste, jednak główny problem pojawia się podczas wymiany tradycyjnych żarówek, które część z nas posiada jeszcze w domach, na żarówki LED. Dlatego mamy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią Wam odpowiednich żarówek LED, dostosowanych do poszczególnych lamp w pomieszczeniach.

Żarówka 100W – modelowi o takiej mocy odpowiada źródło LED, którego strumień świetlny wynosi 1521 lumenów. To silne źródło światła, które świetnie sprawdzi się w lampach sufitowych i wiszących, funkcjonujących jako główne źródło światła w pomieszczeniu.

Żarówka 75W – chcąc zastąpić tradycyjną żarówkę o mocy 75W na model LED, należy wybrać ten o strumieniu świetlnym, którego wartość wynosi 1055 lumenów. Ilość emitowanego przez nią światła w zupełności wystarczy, żeby dobrze oświetlić średniej wielkości pomieszczenia, których powierzchnia wynosi ok. 15m.

Żarówka 60W – zastępując żarówkę o takiej mocy, warto wybrać model LED o strumieniu rzędu 806 lumenów. Żarówki o takich parametrach przeznaczone są przede wszystkim do małych pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój lub większych – jednak w tym przypadku warto doświetlić całość dodatkową lampą.

Żarówka 40W- LEDowy zamiennik takiej żarówki emituje strumień świetlny na wynoszący 470 lumenów. To niewielkie źródło światła, stosowane zazwyczaj przy oświetleniu punktowym, do podkreślenia elementów przestrzeni, obrazów czy wnęk.